Връщаме се 144 години назад във времето, за да си спомним уроците на историята. За тях, а също и за интерпретациите им днес, ще говорим със Стефан Шивачев, директор на Регионалния исторически музей в Пловдив.
"Чувствам 3-ти март като празник, като най-българския ден. В крайна сметка тези дискусии за празника не са от днес или вчера, наслушахме се на все по-екзотични причини, а сега се добавя още една, свързана с историческата обстановка", заяви той в интервю за Радио Пловдив.
Стефан Шивачев призова да останем на този ден на плоскостта на историческата наука. "Това е наш, български ден, ден на нашето Освобождение", каза директорът на РИМ, като припомни историческите факти от преди 144 години.
"Основната причина за тази война за нашето освобождение е великият подвиг на българите през пролетта и лятото на 1876 година. По време на Руско-турската освободителна война действа българска армия в лицето на българското опълчение от 12 000 души, като близо 2000 са жертвите. Тази българска армия участва в най-тежките битки. Още 20 000 души участват в помощ на руската армия като разузнавачи, в чети в тила на турската войска", подчерта историкът.
Това са достатъчно основания ние, българите, на 3-ти март с чест, с достойнство да подчертаем нашия принос за нашето Освобождение, заяви Стефан Шивачев.
Той коментира и факта, че Националният военноисторически музей и неговите филиали в страната са затворени в знак на съпричастност към хората в Украйна. "Мисля, че е въпрос на чест и национално достойнство българските музеи да работят днес. Не подценявам войната в Украйна, но не бива да се смесват историята с днешния ден".
Цялото интервю на Антония Попова със Стефан Шивачев, директор на Историческия музей в Пловдив, е в прикачения файл.
Десетки жители на село Манастир в община Лъки изпратиха колективен иск до КЕВР и ЕВН за това, че 10-тина дни по Коледа останаха на тъмно и студено. Днес кметът на селото Милена Иванова е подала жалбата до енергийния регулатор, подкрепена от подписка с 95 души в електронен вид. „От 21 декември до 30 декември бяхме без ток, за нас беше..
Стотици българи от цялата страна се включиха в честването на 177-та годишнина от рождението на поета-революционер Христо Ботев в родния му град Калофер. Тържеството започна с военен ритуал за полагане на цветя пред паметника на Ботев и майката на поета Иванка Ботева в националния музей "Христо Ботев". По традиция с изпълнението на първото..
Оптимизмът на Новата година винаги ни кара да даваме кредит на доверие на политическите играчи, а и на всички около нас. Но това, че нямаше много новини около преговорния процес, не даваше кой знае колко обнадеждаващи сигнали. Това заяви политологът Ружа Смилова, която коментира информацията, че ГЕРБ-СДС спират преговори за съставяне на редовен..
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..