Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна става позиционна и все по-странна

Снимка: СБЖ

Войната между Русия и Украйна става позиционна и все по-странна. Тази теза защити журналистът Петьо Цеков от вестник „Сега“ в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив. Позицията си той аргументира с факта, че 5 ключови украински града са обкръжени, но няма напредък по нито един фронт.

„Войниците са спрели пред градовете, защитниците са се подредили добре, но сериозни бойни действия между двете армии няма. Такива се случват само на едно място – Мариупол. Всичко останало е бомбардировки нощем, извършвани от руската авиация. Няма развитие на войната, тя става все по-странна - застина с бомбардировки и възможност бежанците да тръгнат на Запад.

От една страна, говорим, че военните действия трябва да приключат бързо, но от друга – се въоръжаваме. В същото време призивите на украинския президент Володимир Зеленски да закриляме небето се схващат като провокация и директно обявяване на Трета световна война. Зеленски в едно интервю дори казва, че Третата световна война вече е започнала и пита защо Европа се страхува“, коментира Петьо Цеков.

Към доводите си той добави още, че руският президент Владимир Путин е заявил, че вече нито има за цел да превзема руските градове на територията на Украйна, нито да влезе в Киев. Според Петьо Цеков преговорите вървят в положителна посока, защото Украйна поне за момента е избрала шведския модел. Това означава, че Киев ще има възможност да поддържа тесни връзки с НАТО, но на територията на страната няма да има военни бази и въоръжение както иска Русия.

„Проблемът на преговорите продължава да бъде статутът на Домбас и Крим, тъй като украинците все още държат, че това са изконни украински земи и руснаците нямат място там“, обясни Цеков и добави, че укрепването на източния фланг на НАТО е правилен ход, но закъснял. 

„Трябваше да стане по-рано, още преди войната. Освен това разполагането на противоракетни комплекси се случи само в две страни от Източния блок, но в страни като България го няма още, въпреки че от години се говори не само за руска заплаха, но и за иранска. През годините НАТО не предприе нищо по темата, а сега действа, защото е притисната от обстоятелствата“, анализира Цеков.

Той изрази още възмущението си от несправянето на страната ни с бежанския поток. Според тези хора са избрали България, защото са бесарабски българи, имат бизнес у нас или имот на Черно море, а ние не може да им дадем документ на границата, не знаем къде може да учат децата им, не им даваме пари. „Става дума за подпомагане на хора, които до 2-3 години, след като започнат да работят ще си върнат това, което държавата им е дала под формата на данъци“, обясни Цеков.

Във връзка с начина, по който се показва войната в различните страни той заключи, че „истината умира първа в една война“. 

Целия разговор чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57