Под мотото „Мобилизиране на ресурси за борба с туберкулозата. Спаси животи“ Световната здравна организация и целият свят отбелязват за 40 път Световния ден за борба с туберкулозата – най-сериозното бактериално заболяване. Годишно от него умират по милион и половина души.
Настъпилите в годините промени в туберкулозното заболяване и новите рискови фактори в програма "Точно днес" коментира доц Владимир Ходжев – председател на Българското дружество по белодробни болести и началник на Клиниката по пулмология в УМБАЛ „Св. Георги“.
Според него туберкулозата съпътства човечеството още от зараждането му, а днес в условията на ковид пандемията пред медицината съществуват нови предивикателства.
" Един милион и половина годишно почиват от туберкулоза. Сравнете цифрата с починалите от ковид през цялата пандемия до сега - 6,1 милион и ще видите, че туберкулозата е поне съпоставима с ковид, но някакси това не е пред очите на обществото. По време на епидемията с ковид наблюдаваме една неблагоприятна тенденция, защото СЗО предупреждава, че смъртните случаи се увеличават за първи път от години. Причината е, че повечето средствата и ресурс се пренасочват с борбата с коронавируса като това не е само материален ресурс, а и човешки. Почти всички наши структури са ковид отделения, а нашите колеги, пневмофтизиатри, работят в тях на пръва линия в бобрата с инфекция, но те са свикнали да се борят с инфекциозните заболявани", обясни специалистът.
Той припомни, че България е много добре поставена относно БЦЖ ваксинацията.
"От 1951 година ваксината срещу туберкулоза е приета като задължителна. Нашата страна е първа в Европа и втора в света, след Япония, във въвеждането на ваксината. А сега сме последни по отношения на ваксинацията срещу ковид и нашето общество трябва да се замисли", допълни доц. Ходжев.
По думите му туберкулозата през 20 век е основен бич, водещо инфекциозно заболяване. В Европа, включително и у нас, тя е поставена под контрол. Той уточни, че това е станало благодарение на три фактора - на първо място благодарение на ваксина, на второ място медикаменти и на трето-логистиката, организацията за борбата с това заболяване - изграждането на диспансерната мрежа в България.Десетки жители на село Манастир в община Лъки изпратиха колективен иск до КЕВР и ЕВН за това, че 10-тина дни по Коледа останаха на тъмно и студено. Днес кметът на селото Милена Иванова е подала жалбата до енергийния регулатор, подкрепена от подписка с 95 души в електронен вид. „От 21 декември до 30 декември бяхме без ток, за нас беше..
Стотици българи от цялата страна се включиха в честването на 177-та годишнина от рождението на поета-революционер Христо Ботев в родния му град Калофер. Тържеството започна с военен ритуал за полагане на цветя пред паметника на Ботев и майката на поета Иванка Ботева в националния музей "Христо Ботев". По традиция с изпълнението на първото..
Оптимизмът на Новата година винаги ни кара да даваме кредит на доверие на политическите играчи, а и на всички около нас. Но това, че нямаше много новини около преговорния процес, не даваше кой знае колко обнадеждаващи сигнали. Това заяви политологът Ружа Смилова, която коментира информацията, че ГЕРБ-СДС спират преговори за съставяне на редовен..
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..