Под мотото „Мобилизиране на ресурси за борба с туберкулозата. Спаси животи“ Световната здравна организация и целият свят отбелязват за 40 път Световния ден за борба с туберкулозата – най-сериозното бактериално заболяване. Годишно от него умират по милион и половина души.
Настъпилите в годините промени в туберкулозното заболяване и новите рискови фактори в програма "Точно днес" коментира доц Владимир Ходжев – председател на Българското дружество по белодробни болести и началник на Клиниката по пулмология в УМБАЛ „Св. Георги“.
Според него туберкулозата съпътства човечеството още от зараждането му, а днес в условията на ковид пандемията пред медицината съществуват нови предивикателства.
" Един милион и половина годишно почиват от туберкулоза. Сравнете цифрата с починалите от ковид през цялата пандемия до сега - 6,1 милион и ще видите, че туберкулозата е поне съпоставима с ковид, но някакси това не е пред очите на обществото. По време на епидемията с ковид наблюдаваме една неблагоприятна тенденция, защото СЗО предупреждава, че смъртните случаи се увеличават за първи път от години. Причината е, че повечето средствата и ресурс се пренасочват с борбата с коронавируса като това не е само материален ресурс, а и човешки. Почти всички наши структури са ковид отделения, а нашите колеги, пневмофтизиатри, работят в тях на пръва линия в бобрата с инфекция, но те са свикнали да се борят с инфекциозните заболявани", обясни специалистът.
Той припомни, че България е много добре поставена относно БЦЖ ваксинацията.
"От 1951 година ваксината срещу туберкулоза е приета като задължителна. Нашата страна е първа в Европа и втора в света, след Япония, във въвеждането на ваксината. А сега сме последни по отношения на ваксинацията срещу ковид и нашето общество трябва да се замисли", допълни доц. Ходжев.
По думите му туберкулозата през 20 век е основен бич, водещо инфекциозно заболяване. В Европа, включително и у нас, тя е поставена под контрол. Той уточни, че това е станало благодарение на три фактора - на първо място благодарение на ваксина, на второ място медикаменти и на трето-логистиката, организацията за борбата с това заболяване - изграждането на диспансерната мрежа в България.Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..
Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси. "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..
64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт. Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..
Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..