Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Медицински център в Пловдив помага на бежанците от Украйна

Снимка: Радио Пловдив, Яница Марова


Измина точно месец от началото на военните действия в Украйна. Притиснати от обстоятелствата и в опит да се спасят все повече бежанци избират България не просто за транзитна дестинация, а за техния нов дом. 

Затова и държавата, местната власт и обществото се наложи бързо да се приспособят и да направят всичко възможно, за да осигурят нормален живот на украинците. 

В сградата на бившата Първа градска болница се сформира Център за диагностика и лечение на бежанци. Той отвори врати в Пловдив само преди седмица, но кабинетите на медиците не остават празни. 

Срещаме 26-годишната Яна Пейчева в коридора на бившата Първа градска болница. След дълъг и мъчителен път от сърцето на конфликта – Украйна тя пристига в Пловдив. 

Подслон намира бързо, но не след дълго се оказва с разклатено здраве заради преживения ужас. Диагнозата, поставена от лекарите,  на Яна Пейчева е анемия, породена от стрес.

„Никога не съм си мислела, че ще напусна дома си, държавата си. Работх като зъболекар, оправях се за работа и по новините казаха „Путин започна война“. Да си лягаш и да се събуждаш със сирена е страшно“, каза Яна Пейчева.

Тя добави, че когато войната свърши би се върнала в Украйна, защото „камъкът си тежи на мястото, душата ми винаги е към родината“. Така, с оптимизъм, завършва разговора ни с Яна Пейчева и тя влиза в медицинския кабинет. 

Всъщност идеята за Центъра за диагностика и лечение на бежанци се ражда спонтанно в главата на проф. Любима Толева от Медицинския университет. Реализацията й започва с много плам и за кратко време тя успява да намери съмишленици. 

Първи ръка протягат от Медицински център 6, като предоставят кабинет за консултации, обяснява управителят на лечебното заведение д-р Станка Павлова.

А 10 процента от леглата в  Св. „Мина“  са отделени за бежанци, обясни управителят на болницата проф. Петър Петров. 

Проблем с езиковата бариера няма, понеже повечето медици владеят английски, руски или украински. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

Карловски студент със стипендия от Софийския университет

Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...

публикувано на 27.11.24 в 13:55