Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Медицински център в Пловдив помага на бежанците от Украйна

Снимка: Радио Пловдив, Яница Марова


Измина точно месец от началото на военните действия в Украйна. Притиснати от обстоятелствата и в опит да се спасят все повече бежанци избират България не просто за транзитна дестинация, а за техния нов дом. 

Затова и държавата, местната власт и обществото се наложи бързо да се приспособят и да направят всичко възможно, за да осигурят нормален живот на украинците. 

В сградата на бившата Първа градска болница се сформира Център за диагностика и лечение на бежанци. Той отвори врати в Пловдив само преди седмица, но кабинетите на медиците не остават празни. 

Срещаме 26-годишната Яна Пейчева в коридора на бившата Първа градска болница. След дълъг и мъчителен път от сърцето на конфликта – Украйна тя пристига в Пловдив. 

Подслон намира бързо, но не след дълго се оказва с разклатено здраве заради преживения ужас. Диагнозата, поставена от лекарите,  на Яна Пейчева е анемия, породена от стрес.

„Никога не съм си мислела, че ще напусна дома си, държавата си. Работх като зъболекар, оправях се за работа и по новините казаха „Путин започна война“. Да си лягаш и да се събуждаш със сирена е страшно“, каза Яна Пейчева.

Тя добави, че когато войната свърши би се върнала в Украйна, защото „камъкът си тежи на мястото, душата ми винаги е към родината“. Така, с оптимизъм, завършва разговора ни с Яна Пейчева и тя влиза в медицинския кабинет. 

Всъщност идеята за Центъра за диагностика и лечение на бежанци се ражда спонтанно в главата на проф. Любима Толева от Медицинския университет. Реализацията й започва с много плам и за кратко време тя успява да намери съмишленици. 

Първи ръка протягат от Медицински център 6, като предоставят кабинет за консултации, обяснява управителят на лечебното заведение д-р Станка Павлова.

А 10 процента от леглата в  Св. „Мина“  са отделени за бежанци, обясни управителят на болницата проф. Петър Петров. 

Проблем с езиковата бариера няма, понеже повечето медици владеят английски, руски или украински. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57