Вторник сутрин с темите от деня, които ще намерят своето развитие на европейско и национално ниво - здраве, лекарства и пътни такси са част от тях.
-В Брюксел ще се проведе заседание на Съвета на Европейския съюз по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси, на което освен здравната и хуманитарна ситуация в Украйна ще бъдат обсъдени също предизвикателствата пред стратегията на Европейския съюз за солидарност в областта на ваксинацията срещу COVID-19 и Европейският отговор на редките заболявания.
- У нас- здравната комисия в НС ще разгледа предложението за промени в Закона за зравето и отмяна от 1 април на извънредна епидемична обстановка и ковид мерките. Крие ли риск това решение и как ще се отрази върху здравната ни система, бизнеса и живота ни. Защитени ли ще са най-уязвимите групи? -питаме д-р Хасан Адемов, депутат от ДПС и член на комисията.
- Ще чуем и какво мислят пловдивчани по темата в анкетата на Яница Маврова.
- И докато в ЕС се търси общ отговор на проблемите на хората с редки болести - у нас, след 12 години, болните с лупус все още търсят достъп до животоспасяващ медикамент, който здравните институции отказват да включат в списъка за безплатни лекарства, а високата му цена е недостъпна за повечето от пациентите. За проблема ще ни разкаже Боряна Ботева, председател на Организацията на пациентите с ревматологични заболявания и председател на Сдружението за развитие на българското здравеопазване.
-От 1 юли тежкотоварните камиони ще плащат такси за преминаване по второкласната пътна мрежа, както и по-високи ставки за пътищата, по които и досега се плаща - автомагистрали и първокласни. Министърът на регионалното развитие Гроздан Караджов съобщи новите тарифи на обществено обсъждане с превозвачите. Отговорът на превозвачите ще разберем от Йордан Арабаджиев от Съюза на международните превозвачи.
-В минутите за култура Екатерина Костова ни среща с художника Костадин Жиков, който тази вечер открива изложба в галерия "Възраждане".
-Второ утро в "Добро утро, ден!" с психиатъра д-р Веселин Герев точно в 7.30 часа.
За цените, бойкота, мерките и контрола ще си говорим в първите часове на петъка. И за парите в хазната в опит да се отговори на изисквания, желания и реалност. Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от БВП, без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи..
Контрол върху цените на най-потребяваните стоки е сред най-дискутираните теми напоследък. След потребителския бойкот в Хърватия, разпространил се и в други съседни балкански страни, у нас също се подготвя такава протестна акция. От своя страна политици, както и президентът, също излязоха с предложения по темата. Защо се прави това и каква би била..
В поредния февруарски епизод на "Уроци по щастие", разговаряме с психолог Петя Георгиева за предизвикателствата в отношенията. Споделяме подробности и за предстоящо събитие насочващо вниманието ни към проблемите на пътя. Идеята на "SAFER Behind the wheel" е да ограничи инцидентите, предизвикани от невнимателно, агресивно, неадекватно шофиране и..
Четвъртък утро на 6 февруари по темите: възможен ли е ДЗИ по математика, вейпове и тинейджърската мода, боевете между депутатите в НС и красноречието им с неясни мотиви. Нашите събеседници са Жюстин Томс от УС на асоциация "Родители", д-р Пламена Стоименова от катедра "Патологична физиология" на Медицински университет - Пловдив, Страхил..
Ботокс е една от най-използваните в последните дни дума. А и първата тема в следобедната програма е свързана с нея. Какви са рисковете от изполването на ботулиновия токсин, къде може и къде не може да се поставя, ще има ли ефект от проверките, разпоредени от здравното министерството? Определя ли цената качеството за сметка на последствията? Въпросите в..