Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравното министерство няма да направи нужните промени в ЗЛПХМ

Имуноглобулините за лупус няма да се поемат от НЗОК

Животоспасяващо лечение, само за пациенти, които могат да си го позволят

След 12 години болните с диагноза системен лупус у нас все още търсят достъп до животоспасяващия медикамент - "Имуновенин", който  здравните институции отказват да включат в списъка за безплатни лекарства, а високата му цена е недостъпна за повечето от пациентите. За проблема в програма "Точно днес" разказа Боряна Ботева, председател на Организацията на пациентите с ревматологични заболявания и председател на Сдружението за развитие на българското здравеопазване. Тя обясни, че имуноглобулините се използват не само като поддържаща терапия, за някои от пациентите те са единственото възможно лечение.
"Това е битка, която организацията води вече 10 години с прекъсвания и възобновяване на комуникацията с институции и фирмата производител, която е на подчинение на МЗ. Единственото решение, което се надявахме да се случи, беше миналата година по време на служебното правителство, когато служебният здревен министър направи предложение за промяна на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, за да може имуноглобулините , тъй като те -  за лечение на лупус, се прилагат off-label, т.е лупус не фигурира в кратката характеристика на медикамента, да може да се заплащат от здравната каса при определени условия. Това предложение беше подкрепено и от специалистите по ревматология, Дружеството по ревматология и ЕС по медицинската специалност. Предложението за промяна беше публикувано и за обществено обсъждане. След това трябваше новото ръковоство на МЗ и новото НС да го приемат", обясни Ботева.

По думите й това не се случва.  След няколко запитвания до МЗ относно промените в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина , които касаят заплащането на лечението с "Имуновенин" за пациенти с диагноза системен лупус еритематодес от НЗОК, на пощата на Организиация на пациентите с ревматологични заболявания в България идва отрицателен отговор от ведомството.
" В писмото се казва, че на свое заседание на 25.02.2022 г. ръкводоството на министерство на здравеопазването е взело решение, че не приема проекта на Решение на Министерски съвет за одобряване на проект на закон за допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Отговорът на Министерство на здравеопазването е кратък и не съдържа никакви обснения или мотиви за това. Най-обидното е, че институция, която трябва да гарантира здравето на българските пациенти, не смята за необходимо да даде обяснение за взетото решение", допълни Ботева.
Тя съобщи, че от името на организацията е изпратено писмо  до Министър председателя, с копие до Министерство на здравеопазването, Председателя на комисията по здравеопазване в НС, комисията за правата на човека, вероизповеданията и жалбите на гражданите, Омбудсмана на РБ.
Много пациенти също са изпратили  писма до институциите.

"През пролетта на 2021 г. цената на "Имуновенин" беше покачена многократно и стана непосилна за болните. Някой от тях продават имуществото си, теглят кредити, за да могат да осигурят лечението си. Други не успяват да осигурят лечение и това може да е фатално. Ще направим всичко, което е по силите ни, за да се приеме промяната на ЗЛПХМ, защото цената от близо 320 лв. за 10 ампули от медикамента е непосилна за пациентите, категорична е Ботева.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47

Ще продължи ли проектът за SOS гривна в община Марица?

Иновативният за страната проект за дигитална SOS гривна за жителите на община Марица продължава да действа и през 2025 година, но с намалени параметри. Той ще се финансира от Министерството на труда и социалната политика.  За изминалите две години  гривни са ползвали 184 души, сега ще са само 67, защото бюджетът е орязан.  Целта на кмета..

публикувано на 03.02.25 в 10:11

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11