Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светлата седмица започва “Точно днес“

Снимка: БГНЕС

На Светли понеделник с надеждата за по-добро, за мир и благоденствие – в програмата ни до 10 часа ще говорим отново за Възкресението и надеждата. Ще говорим за символите на празника, за църковните ритуали и народните традиции, здраво преплетени чрез вярата.

Ще бъдем в Бачковския манастир, за да изминем пътя с  чудотворната икона  до местността Клувията. Там тя е била скрита, оцелява и е намерена в началото на ХVІІ в. Този поклоннически път чудотворната икона на Светата Божия Майка изминава вече повече от 400 години. Това е най-старият църковен ритуал у нас.

Празнуването на Великденските празници по света има различни обичаи според народните вярвания и предания. За културата на празника в града и как споделянето на традицията се е променила през годините ще ни разкаже доц. Меглена Златкова, ръководител на катедра „Етнология“ и зам.-декан на Философско-историческия факултет на ПУ“Паисий Хилендарски“. 

И още - ще чуем защо яйцето, козунака и агнето са три от основните елементи на великденската празнична трапеза. А за връзката между поколения, за споделения празник и споделените интереси е разговорът ни с  Дафинка Хаджиева, ръководител на Клуб „Идея“към читалище  "Младост -1983 г“ в Пловдив.

Ще гостуваме и на Панагюрище, за да отбележим 10 годишнината от уникалната и единствена в страната – зала-трезор за панагюрсото златно същровище.

Във времето за култура - среща с художника Атанас Хранов, с който ще говорим за гостуването му в Бургас с изложбата  "Изход",  за личните избори, за вратата като изход, надежда, потаен нов свят от възможности, както и прелюдия - като намек да влезеш и като символ на промяната. 

Не Светли понеделник в "Добро утро, ден" ще чуем и първата част от разговора с новия ни гост в рубриката - Инна Церовска.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Точно днес" - начинания и памет

Новата седмица и с темите, които ще ангажират общественото внимание: политика, здравеопазване, изкуство. Този четвъртък е обявен за ден на протест с апел, да не се купува нищо от хранителните вериги. Какво може да направи законодателят, ще питаме Цвета Караянчева , народен представител от Пловдив област и член на Комисията по земеделието,..

публикувано на 09.02.25 в 17:05

Клуб "Неделя"- театрално и документално

Днес в първата част на предаването ще ви срещнем с режисьора- кинодокументалист Петя Ангелова. Ще говорим за  новите й проекти, магията на киното и историите,  които животът пише по- невероятно от най- гениалните сценаристи. Във втората част на Клуб "Неделя" ще посрещнием всенародния любимец Владислав Карамфилов - Въргала, който предпримиерно ще..

публикувано на 09.02.25 в 10:00

Ранно утро с "Шейкър"

В ранното неделно утро споделяме думите на един император философ -  „Когато се събудите сутрин, помислете каква ценна привилегия е да сте жив – да дишате, да мислите, да се радвате, да обичате.“, ни казва Марк Аврелий. Колкото и клиширано да звучат думите му, във времето на изгубени стойности и през погледа на консуматорската ни същност днес,..

публикувано на 08.02.25 в 16:05

Идеи и сметки "Ден след ден"

Терените в Пловдив не достигат, но предприемачите строят във височина. Жилищен комплекс от небостъргачи ще се изгражда в квартал „Филипово“ между булевардите „Дунав“, „Васил Априлов“ и ул. „Победа“. Сградите ще са по 25-26 етажа и ще са високи от 50 до 75 метра. Предложението на кмета Костадин Димитров вече стигна до комисиите в Общинския съвет, но..

публикувано на 07.02.25 в 14:46

Петъчно с „Вход свободен“

На фокус ни е събитието „Историята на една шевица“. На живо, във Фейсбук на 12 февруари, денят на пълната снежна Луна в Лъв. Началото е в 19 часа. Вход свободен. Разговаряме с Венцислава Великова. Коментираме, накратко, темата за влиянието върху човека на ритуали, които ни обединяват като общност и за автоматизираните действия, в рубриката..

публикувано на 07.02.25 в 09:30