Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България и РСМ да се научат да разговарят, а не да си крещят

"Абсолютно ненужна и излишна заигравка  с политическата култура и грамотност на българите" нарече идеята за референдум по темата за старта на преговорния процес  за присъединяване на република  Северна Македония в ЕС политологът Любомир Стефанов. 

"Все едно е да правим референдум за еврото или да развиваме ядрена енергия за ядрена централа, сякаш такава може да се развива с фотоволтаик.". 

По думите му, президентът Румен Радев е единствено прав в твърдението си, че българският народ е много травматично и емоционално обвързан с темата Северна Македония. "Затова според мен, на него не трябва да се дава възможност да се произнася по нея, защото тук става въпрос за държавническо и политическо решение, а не - за историческо".

Ако има някакъв скрит проект за компромис в спора, то би било добре тези, които го изготвят, да го представят "на час по лъжичка", заради чувствителността на хората по темата и тежестта на на общественото мнение. "Надявам се обаче да няма никакви тайни договорки, навяващи на прословутите ни рефлекси за задкулисието в България, а че всичко се случва легално, почтено, по модела на благоприличие - на срам от съселянина и страх от Бога, в тази координатнан система".

Според Стефанов, българските политици имат неприятния навик "да се изхвърлят" по международни форуми и да поемат ангажимент, които се чудят как да изпълняват. "Оказва се, че изушението от това да предложиш иновационен начин "за случване на нещата", надделява над здравомислието. Още повече, че премиерът Кирил Петков има. бизнес отношение към властта, т.е. нещата трябва да се случват бързо, лесно и ясно - има линия, сметката излиза или не излиза, респективно, правим го или не го правим. Емоцията  в случая изключва подобен тип решения". 

Стефанов бе категоричен, че не съществува вероятност поканата към Украйна за старт на преговорния процес за присъединяване към ЕС да изпревари поканата за РСМ, тъй като такава покана се отправя от целия ЕС, на който България е член и трябва да участва в решението.  Той обаче допусна, че все пак е възможно подобен наратив да е повдигнат и разказът за това да бъде "вложен" острани, като допълнително влияеща проментлива, за да може България да погледне глобалнн на картината.

"Истината е, че и ние сме длъжни на нашата съседка РСМ, за защото 30 години проспахме възможността за реално комуникация.

Трябва да се научим да си говорим, а не - да си крещим. Не успеем ли да напълним със съдържание аргументите си, оставаме на позицията на този заразен и уродлив псевдопатриотизъм и национализъм, който доста смело броди из Европа".

Цялото интервю - звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Държавата се нуждае от финансова дисциплина и реформи

Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..

публикувано на 20.01.25 в 10:47

Появата на Тръмп е сериозно предизвикателство за Европа

Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..

публикувано на 20.01.25 в 10:18

Капана на историята

В последния епизод от сезона поглеждаме към историята, а и към бъдещето, през очите на едно момиче на 15. Гостува ми дъщеря ми Никол Стоева, която ми каза, че е открила в книгата на Ювал Ноа Харари “Сапиенс” начин на мислене, а не само факти и дати. Харари критикува склонността да гледаме на историята като на линеен разказ, при който резултатите..

публикувано на 20.01.25 в 10:15

Жизнено важно е биомаркерите да се плащат от НЗОК

България е единствената държава в Европейския съюз, в която биомаркерната диагностика в онкологията не се заплаща с публични средства. Недопустимо е заплащането на биомаркерната диагностика от НЗОК да продължава за поредна година да се отлага, докато десетки пациенти се борят за живота си и достъпът им до иновативна терапия зависи от тов дали..

обновено на 20.01.25 в 07:59

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55