Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Между "вчера" и "утре" - "Точно днес"

„С гласове и страници от вчера“ продължаваме „Точно днес“ -  в третия ден на Литературния фестивал „Пловдив чете“. Мащабното изследване на българската лирика от 2012 до 2020 г. на доц. Гергина Кръстева – преподавател в ПУ „Паисий Хилендарски“, извън  литературните й пристрастия към мерената реч, дава знакови сигнали за промените в съзнанието на мислещия млад човек, осъден да живее в трудно време. С автора на книгата преди премиерата й вечерта в Къща  на Верен Стамболян  ще разговоряме  минути преди 9 ч.

И извън метафората –  с гласове от вчера на хората от Белащица, на вълните на програмата ще представим аргументи „за“ и „против“   възможността за отделянето на селото от община „Родопи“ и присъединяването му към община Пловдив. Репортажът от проведената снощи в селото среща с местните хора и кмета на Пловдив Здравко Димитров е на Севдалин Палаузов.

 Бюджет 2022 не мина първото сито в Парламента. Дни по-късно обаче решението на финансовото уравнение за увеличение на пенсиите, антикризисните мерки и увеличениетто на средствата за работещи родители изглежда все по-трудно за решаване. Какво следва, ако бюджетът не бъде приет – коментарът е на доц. Григор Сарийски – Икономически институт към БАН.

Управленският коалиционен рефрен зазвуча дотолкова  разногласнно и фалшиво след последните правителствени и парламентарни сътресения, че болшинството от хората вече не се съмнява, че държавата е поставена на автопилот в особено  тревожно политическо време. За цената на коалиционния разпад по тангентата на външното и вътрешното съпротивление и  сигналите за политическото бъдеще – политологът Светлин Тачев – експерт протестни кризи.

А в минутите след 9.ч. авторът на рубриката „Великите европейци“ Пламен Асенов разказва за забележителните братя Грим – Вилхелм и Якоб.  

„Добро утро, ден“ и в сряда оставаме в компанията на Йорданка Петкова, която преди 11 години стана инициатор на идеята, превърнала се в традиция, да номинираме най-добрия човек на Пловдив. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Нова книга и стари навици във „Вход свободен“

Започваме седмицата с разговор за книгата „Кречеталото“, на Христо Банов. В неделя, на 26-и януари, той ще я представи в Пловдив. Рубриката „Орисници“ е посветена на темата за сянката на бившите партньори. Очаквайте и рубриката „Предразсъдъци и следразсъдъци“, с Жоро Пеев. Както винаги, след 14.30 часа. И не се хабете напразно...

публикувано на 20.01.25 в 09:30

Сюжети от новата седмица "Точно днес"

Времето, измерено в безмилостното тиктакане на стрелките за болните, които чакат регулация за тестовете, от които зависи живота им. Времето  и парите с поглед към бюджета на държавата, политическото бавене или пришпорване на влизането на България в еврозоната. Време за изкуството с кауза, за спомените в книга и новото геополитическо време, което започва с..

публикувано на 19.01.25 в 17:14

За изкуството и децата днес в Клуб "Неделя"

Защо изкуството се явява толкова добър учебен инструмент? Отговорите на тези въпроси търсим днес в предаването Клуб "Неделя"!  Художникът и преподавател Станка Александрова е първият ни събеседник, с когото говорим за  предизвикателствата на учителската професия и още за изкуството като инструмент, посредством който децата развиват умения за комплексно..

публикувано на 19.01.25 в 15:09

Неделно с „Шейкър“

Тази неделя говорим за руните. Как ни помагат и напътстват? Рунологът, Пламена Гиргинова, разказва. Очаквайте и епизод пореден на рубриката ни с Елена Шахънска. Темата е „Подхранване на мозъка“. От утре стартира проектът „Емоции и жестове“. Разговаряме със Сердар Чалъшкан. С психолога Даниел Троев коментираме тревожността и как да се..

публикувано на 18.01.25 в 16:05

Алексей Кожухаров в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..

обновено на 17.01.25 в 17:09