Доколко вотът на недоверие отразява настроенията у хората и какви са възможните изходи от ситуацията, коментира за програма "Ден след ден" политическият анализатор Нидал Алгафари.
Според него е трудно да се коментират мотивите на опозицията - ГЕРБ-СДС за искания вот и дали са основателни, защото това изисква експертна оценка в сферата на икономиката и бюджетирането. Ситуацията обаче се вижда през погледа на хората и дали са доволни от доходите си, приходите и разходите си.
Усещането е повсеместно - от най-високите етажи на икономиката, до най-ниските етажи т.е. най-бедните - те не са доволни. Нещо не е както трябва - или не могат да го обяснят, или вероятно не се справят с политиката си, посочи Алгафари и допълни, че никой не е заставил с калашник управляващите да поемат властта.
Те много искаха, много се надяваха. Имаше пандемия и икономическа криза. Войната в Украйна само допълни това, но когато искаш да поемеш властта и искаш да управляваш - би трябвало да си подготвен и за такава ситуация на криза. А се оказа, че те не са подготвени не само за такъв тип криза, а и въобще не са подготвени, защото са насъбрани от площадчето пред президентството и господин Радев ги инсталира във властта. Съвсем непохватни, съвсем нескопосано некадърни хора, които за съжаление се упражняват на гърба на всичките тези няколко милиона души, каза анализаторът.
Според него е трудно да се прогнозира и изхода от гласуването на вота, защото не знаем какви разговори се водят между лидерите на политическите сили и тези, които ще вземат решенията и от тях зависи как ще се развие вота в НС.
Ако не мине вотът сега - след три месеца, или след четири, или след пет месеца, ще има следващ, при който тогава ще се сринат още повече. Явно е, че това правителство е на глинени крака, които се разпадат.
Относно протестите Алгафари посочи, че в момента българският народ като цяло не е готов, защото все още имат малка надежда, че нещо може да се оправи.
Според него големите политически лидери у нас трябва да седнат и да се разберат по какъв начин да минем без избори.
Да се направи експертно правителство, което да има много ясни точки, които трябва да свърши до някакъв определен срок. А това са промените в 20-те закона във връзка с милиардите, които трябва да влезнат в държавата и 100-те поправки, които трябва да се приемат, за да се въведе еврото. Има кадърни и опитни хора, които биха могли да бъдат извън политическия елит и лидерство на партиите, които да управляват държавата поне за някакъв кратък срок.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..