"Сближаването между България и Северна Македония е неизбежно. То ще се случи, няма значение, дали това ще стане с Петков или с Ковачевски, но ние ще имаме добри отношения и това е сигурно. Всяко една председателство - дали португалското, германското преди две години или френското - сега, правят опити да съдействат за разрешаване на спорните въпроси, които съществуват между Скопие и Македония. Правилно, властите в София от 2020 г. отказват да пуснат Македония да започне преговори за присъединяване към ЕС. Ние се оказахме в ситуация да подкрепяме и подписваме неща в полза на Македония, но те не се изпълняват в онази част, която е много важна за добросъседските отношения". Това заяви журналистът и собственик на сайта БГНЕС Любчо Нешков.
Като голяма грешка на Кирил Петков, Нешков посочи неговата убеденост, че всичко започва от него и че сам и единствен може да разреши трудния въпрос. "В резултат се създаде отровна атмосфера, каквато досега не сме имали между двете страни и заради подхода да се водят тайнствени, полулегални преговори, да се отрича, че има такива. В продължение на месец БГНЕС публикуваше различни документи за това, че се водят такива преговори, че има проектопротоколи, но всички ги отричаха, вкл. и президентът, а сега се хвалят какви заслуги имат".
По думите на Нешков, България сега се е оказала в ситуацията в 12 без 2 минути да научи, че е преговаряно и че това, което се предлага, е най-доброто и че българските граждани веднага трябва да разберат какво се предлага, при положение, че това е трябвало да се случи много по-рано."
Нешков изрази недоумение от заявеното от бившия министър на външните работи Надежда Нейнски, че френското предложение е "исторически момент, геополитика, много важно", от което никой не е могъл да разбере, тъй като не се посочват никакви аргументи за тези твърдения.
"Френското предложение съдържа три елемента - заключенията на Европейския съвет, преговорната рамка и протоколите. Взети заедно, трите документа са добър вариант, защото в тях са описани всички наши искания. Най-важното е това, че изпълнението на това споразумение ще се следи от Европейския съвет, където България има своя глас. И ако всички 27 държави кажат, че споразумението е изпълнено от РСМ, а България - не, това ще има тежест", заяви Нешков.
Той бе категоричен, че френското предложение не може да съществува без Споразумението между България и РСМ и грешката на Кирил Петков е била, че той и Правителството му в оставка не са положили достатъчно усилия този протокол да бъде изчистен докрай в детайлите и подписан.
"Подписан е обаче друг протокол, който не се изпълнява. Затова се стигна до ветото. Във френското предложение не пише "протокол", а "протоколи". Т.е. това не е единственият документ, който, ако го подпишем сега, край и каквото стане. В документите е описано всичко - от туризъм, през инфраструктура, култура, образование до военно партньорство и сътрудничество, договорени в рамките на проведените междуправителствени заседания. Те трябва да се провеждат веднъж годишно, съгласно договора от 2017. Те обаче вече не се провеждат, защото властите в Скопие след членството си в НАТО, решиха, че ще съществуват на базата на омразата си към нас като държавна идеология".
Нешков бе категоричен, че ЕС е съюз на ценности и една от тях е добросъседските отношения. "Няма как Германия или Франция да решат, че ние може с един съсед да живеем във вражда и конфронтация. Това е тотално нарушаване на основните принципи на ЕС. Как може да бъдем две страни в ЕС, където омразата у едната ще бъде държавна идеология и ние ще приемем това? Нека германските и френските политици се запознаят по-подробно и ако не го правят, това е задачата на българските политици да не се оплакват, че ги притискат, а да си свършат работата".
България и РСМ са осъдени да имат добри отношения, най-малкото, заради всичко, което се е случило и го пише в договора от 2017 г., че сме били едно и че сме страдали, радвали и живели заедно. Този процес е неизбежно да започне много скоро, подчерта още Любчо Нешков.
Цялото интервю - звуковия файл:
"Добрата новина е, че народните представители разбраха, че не могат да не изплатят компенсации на бизнеса за високата цена на тока. Въпреки че предложението беше да се изплати на 100% цената над 200 лв, което означава гарантирана цена 200 лв за мегават за електроенергия, сега виждаме 250 лв цена за бизнеса и само 80 компенсация над тази граница. Това..
„Има шанс за сформиране на правителство в рамките на това Народно събрание, защото всички политици от коалицията, които останахме имаме държавническо мислене и сме насочили погледите си към бъдещето. Затова аз не мисля, че събитията от тази седмица ще се окажат препъни камък и няма да успеем да доведем до успешен край разговорите“. Това..
"Ако ПП предложат друг кандидат за премиер, стига да не е Асен Василев, има вече възможност да се преговаря и да се търси подкрепа", това заяви в интервю за Радио Пловдив социологът Юлий Павлов. Той подчерта, че предстои да се види какви преговори ще бъдат проведени след връчването на проучвателния мандат на първата политическа сила – Продължаваме..
БСП и Продължаваме промяната отново не са разбраха за изгонването на руските дипломати, което означава, че номинацията на Кирил Петков за премиер се отхвърля от социалистите, а утре в 17 часа президентът Румен Радев ще връчи на кандидата за министър – председател на ПП мандат за съставяне на правителство. Най- голямата парламентарна група в момента..
„ Повече от нелепо е, че част от публичните представители на БСП, а и не само, които са пуснали постове, с които осъждат гоненето на тези 70 руски дипломата, са написали текстовете си по задължение. Повечето от тях вътрешно одобряват този акт. " Това написа в профила си във Фейсбук пловдивският адвокат Тодор Кръстев , бивш общински съветник от..