Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антикризисните мерки може да не укротят инфлацията

Инфлацията продължава да расте и мерките, заложени в актуализацията на бюджета, може да не успеят да я укротят. Това стана ясно от думите на икономиста Румен Гълъбинов в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив. Коментарът му дойде във връзка с актуализацията на бюджета и заложения дефицит от 6,2 млрд. лв.

Той обясни, че според международни оценки българската икономика се очаква тази година да нарасне с не повече от 2%. В същото време последно отчетената инфлация на годишна база е 15,6 %.

„Проследявайки динамиката на развитие на инфлацията и при продължаващ ръст в края на годината може да стигне около 22%.

При положение, че има допускания за ръст на икономиката около 2%. Това е сериозна разлика, т.е. инфлацията може да изпревари десет пъти икономиката. Откъдето биха се променили и сметките за дефицит, т.е. ако ръстът на БВП  е по-забавен тогава дефицитът може да се качи“, коментира Гълъбинов. 

Той изтъкна, че актуализацията на бюджета през три месеца не е добра практика, тъй като скъсява хоризонта за планиране. По думите му увеличение на пенсиите и доходите е важно да ги има, но не е ясно дали сега е най-удачният момент.

„Малкото в бюджета може да означава повече в икономиката и обратно - повече в бюджета може да има малък ефект върху икономиката. Зависи от политическия подход и стратегията, която се следва. Затова много важно е, когато бюджетът се увеличава като балансово число  да преценим кои от разходите допринасят повече за развитието на българската икономика и кои имат повече социални функции. Социалните функции също са в подкрепа на икономиката, но по един косвен начин.

Като цяло увеличението на доходите в България трябва да продължи, защото дори и с последните предвидени увеличения на минималната пенсия България остава държавата с най-ниска минимална пенсия в ЕС.  

Трябва да се помисли дали това е най-удачното време да имаме два пъти увеличение на минималната работна заплата в една календарна година, защото това са стресиращи фактори за всички работодатели. Те трябва да променят разчетите си за минималното възнаграждение“, каза Гълъбинов.

Във връзка с предложението на ИТН за намаляване ДДС на олио, плодове и зеленчуци на 9% икономистът коментира, че е нормално, тъй като две трети от европейските държави са въвели тази практика като антикризисна мярка. Той изтъкна още, че е възможно да се намали и ДДС на лекарствата.

Румен Гълъбинов прогнозира, че вероятно през юли горивата ще гонят 50% увеличение от началото на годината. "Отстъпката от 0,25 стотинки, която предлага правителството като компенсация, ще компенсира част от увеличението, но другата част си остава за сметка на потребителите. Затова вероятно ще трябва да се помисли за последващи мерки“, каза Гълъбинов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56