Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бизнесът е обречен без механизъм за компенсиране

"Ако решението на Комисията по бюджет и финанси не бъде променено след гласуване в зала на дългосрочен механизъм за компенсиране небитовите потребители, последствията за всички български граждани и за цялата икономика ще бъдат необратими. Това ще означава, че от 1 юли цената на еленергията за небитовите потребители ще бъде два пъти и половина по-скъпа, отколкото на 30 юни." Това заяви изпълнителният директора на Асоциацията на индустриалния капитал в България Добрин Иванов.

Той припомни, че на срещата на българския бизнес с министър-председателя и министъра на енергетиката в средата на май бе договорен механизъм за компенсиране през май и юни, включващ по 200 лв  на мегаватчас плюс 80% компенсация за цената над 200 лв. "Изпълнителната власт обеща, че за периода след 1 юли ще бъде изработен дългосрочен меганизъм, за да бъде предвидима цената за небитовите потребители". 

Това обаче не се е случило, което обрича на спад българската икономика и предвещава  фалити за предприятията, намаляване на доходите и покачване на инфлацията. Като аргумент Иванов подчерта, че  предприятията, които продават на българския пазар, биха предложили по-високи цени, за да компенсират високите цени на електроенергията със завишаване цената на стоките и услугите, които те  предлагат.

Инфлацията в страната през май е 15,6%, което е два пъти по-висока от средноевропейската. Ако обаче цената на електроенергията се повиши около 2 пъти и повече, бизнесът  очаква ускоряване на инфлацията в подобни темпове до 25-30%. 

Ако цената на тока се повиши над два пъти от 1 юли, всички предприятия ще бъдат засегнати от безработица. Главният  потърпевш обаче ще се окаже българската индустрия. Тя генерира 80% от българския износ, като  в нея е заета огромна част от българските работници и служители. "Българската индустрия ще стане неконкурентна, тъй като средната цена за електроенергията за индустрията в Европа е  135 лв на мгвч., а без компенсации родната индустрия ще плаща цени от порядъка на 600-700 лв на мгвч", уточни Иванов. 

Той предупреди, че загуби ще претърпи и целият български бизнес, за който ще бъде непосилно да продължава да работи на високите цени. Ако прогнозите за предсрочен вот през есента се сбъднат, може да се очаква  забавяне на икономиката, отстъпление от заявените реформи в този важен за страната момент, с оглед усвояването на европейските средства, предупреди Иванов.

"Очакваме и стартирането на оперативните програми за новия програмен период 2021-2027, които все още през 2022-ра г. не сме стартирали. Българският бизнес обаче разчита много на тези средства, тъй като те са основните средства за инвестиции. А инвестициите откриват работни места, повишават доходите на населението и генерират икономически растеж".

Интервюто - звуковия файл: 

По публикацията работи: Веселина Пеева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57