България и Република Северна Македония подписаха вчера в София двустранния протокол, който е част от преговорната рамка за еврочленство на югозападната ни съседка. Отвъд протокола - какво следва, какви са предизвикателствата пред двете страни и гарантиран ли е националният интерес на България коментира за програма "Точно днес" журналистът Любчо Нешков.
Той съобщи, че тази нощ текстът от протокола е станал известен и това е потвърдено от българското външно министерство.
"Сериозният анализ на протокола подсказва три категорични неща - всички български условия, искания от 2017 година т.к пакет 4+1, включително и това, което през последната година беше добавено за вписването на българите в македонската конституция, съществуват във взаимоотношенията ни. Нещо повече. Ако досега, изпълнението на договора, изпълнението на каквито и решенията на проблемите между двете страни, зависеше само от добрата воля и желание на властите в Скопие, този път тези неща ще се контролират от институциите в ЕС, но най-важното и от Европейския съвет. Това е ключово, защото в ЕС без подкрепата и гласът на България нищо няма да минава", коментира Нешков в отговор на въпроса защитен ли е българският интерес.
Според него - на къде ще тръгнат нещата - всичко зависи от волята, желанието и куража на македонския политически елит и дали той наистина ще изгражда истински независима държава или ще продължава да обслужва чужди интереси и да бъде част от чужд геополитически проект какъвто е македонизмът.
"Ние много точно го определяме като антибългарски, защото той има тази си цел и тази си същност, но през последните две седмици целия ЕС и особено политиците от ЕС в Брюксел разбраха, че става въпрос и за антиевропейски проект", допълни журналистът.
По думите на Нешков най-трудно ще бъде македонското обществото да се изправи с истината за миналото, за случилото се, особено след 2019 и 1945 г. за този геноцид, който се е случил - и защо ние искаме българите да бъдат вписани в македонската конституция.
Цялото интервю може да чуете в прикачения файл.
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..