Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Медиците отбелязват Деня на Спасението

| обновено на 15.08.22 в 10:16

На 15 август България и българските медици отбелязват Деня на Спасението. На този ден почитаме паметта на десетките лекари и медицински служители, починали по време на работа или непосредствено след нея от изтощение, заразяване от болестите на своите пациенти или катастрофа с линейка на път към тях, както и на всички останали, загинали при спасяване на пострадали. 

Български лекарски съюз и председателя на Управителния съвет на Съсловната организация д-р Иван Маджаров призовават да бъде спазена традицията и заедно с колегите от лечебните заведения да запазим едноминутно мълчание точно в 12 ч. пред вратите на болниците, придружено от включени сирени на линейки.

Денят на Спасението е създаден през 2005 г. по предложение на главния редактор на в. "Български лекар" д-р Тотко Найденов, с подкрепата на  БЛС, МЗ, ВМА, БЧК и синдикатите, в чест и памет на 26-годишният лекар на великотърновското с. Стрелец, д-р Стефан Черкезов, който на тази дата през 1963 г. спасява 47 души от пламнал автобус и загива от тежките си изгаряния.

За програма "Точно днес" д-р Найденов посочи, че българите сме  безкрайно състрадателни, а човеколюбието е характерно за българските лекари. Той изрази съжалението си, че през последните години търговията навлезе твърде много в здравеопазването и реформата разрушава доверието между лекарите и пациентите. 

"Тази реформа разрушава основните устои на медицината", посочи д-р Найденов и допълни, че и занапред нещата ще вървят в тази посока с монопола на НЗОК и невъзможността болниците да престанат да бъдат търговски дружества.

Той е категоричен обаче, че българския лекар, въпреки проблемите, остава на верен на професията си, на призванието си да помага на хората и да спасява човешки животи.

Медикът припомни, че за  поредна година  Денят на спасението преминава под знака на Covid-19. "Заболяването ни отне над 120 лекари, медицински сестри, фелдшери и шофьори на линейки, които помагаха на болни от коронавирус, но загубиха битката за собствения си живот", каза д-р Найденов.

От 20 декември 2012 г. честването на 15 август като Ден на спасението бе официализирано с решение на Министерски съвет. Така България стана единствената страна в ЕС, вероятно и в света, която държавнически отбелязва паметта на своите сънародници, загинали при спасяване на живот в мирно време.


Интервю с д-р Тотко Найденов може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

С мащабни проекти район "Тракия" отбелязва своя празник

Точно днесе и празник на най-младият район на Пловдив, а именно „Тракия“, който става на 51 години. Първите блокове там са построени през 1973-та година за да се отговори на разрастващият се град и преодоляване на жилищната криза. Днес увеличаващите се жилища в района създават и проблем с паркирането, но поставят и въпросите, свързани с..

обновено на 06.08.24 в 11:23

Време е партиите да разберат, че НС не е кварталният пясъчник

Не е изненада, че отново отиваме на предсрочни избори, защото партиите още от предишните си постлаха толкова късо одеялце, на което не могат да се съберат всичките им амбиции, каза в предаването "Точно днес" политологът Любомир Стефанов. Политическите ни партии не разбират връзката между гражданите и управлението, дупката между обещанията и..

публикувано на 06.08.24 в 10:34

36 училища в Пловдив и областта с нови класни стаи

36 училища от Пловдив и региона получават финансиране за нови класни стаи по хуманитарни науки, география и икономика, технологии и предприемачество и за целодневна организация на учебния ден. Общият брой на одобрените за страната е 426.  Средствата са осигурени от Министерството на образованието и науката по Национална програма „Осигуряване..

обновено на 05.08.24 в 16:40

ПУ е домакин на международен семинар на българисти

Студенти и докторанти от 10 държави се включиха в Международния семинар на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, който продължава до 10 август. Най-далечният участник е от страната на изгряващото слънце – Япония. Събира ги една обща страст - изучаването на българския език, историята и културата на страната ни. Темата на семинара е..

публикувано на 05.08.24 в 11:30

Носенето на маски при мръсен въздух е въпрос на манталитет

На фона на бушуващите през лятото пожари и замърсяването на въздуха в края на миналата седмица заради горящото депо за отпадъци в Цалапица говорим за здравната цена на мръсния въздух и знаем ли как адекватно да се предпазим в такива ситуации. Разговорът е с доц. Владимир Ходжев, началник на клиниката по пневмология и фтизиатрия в УМБАЛ „ Св. Георги“...

публикувано на 05.08.24 в 11:23