Поредна среща във "Вкусът на лятото" - откровена и приятна! На откритата сцена в двора на Държавен Куклен Театър - Пловдив гостуваме, и разговаряме с неговия директор Петър Влайков.
Петър Влайков е роден през 1983 година в Пловдив. Завършва “Актьорско майсторство” в ПУ „Паисий Хилендарски“ в класа на проф. д-р Елисавета Сотирова и доц. Лео Капон. От дипломирането си през 2011 година преподава във висшето учебно заведение като асистент на Капон. Петър Влайков е част и от трупата на хасковския драматично-куклен театър “Иван Димов”. От 2020г е директор на ДКТ - Пловдив.
Държавен куклен театър – Пловдив е основан през 1946 г. Театърът е репертоарен, финансиран от Министерство на културата и е активно подпомаган от Община Пловдив. Носител е на орден “Кирил и Методий” – I степен. За 75 творчески сезона към 2022 г. са изиграни над 345 заглавия. Годишно се реализират до 5 нови постановки, които се представят пред не по-малко от 40 000 зрители. Театърът е пътувал в над 40 държави, участвал е в много международни фестивали и е носител на над 80 престижни награди. Шест от спектаклите на театъра са в “Златния фонд” на Българска национална телевизия. По повод 70-тия си юбилей, театърът събра и издаде Летопис.
От 1977 г. Държавен куклен театър – Пловдив инициира и организира фестивална форма – “Международен преглед на куклената миниатюра”, която от 1990 г. добива статут на международен фестивал със заглавие “Двама са малко – трима са много”, чиято цел е да представи пред специалисти и широк зрителски форум най-добрите постижения на “малката форма” и да се впише със свое лице в европейската и световна фестивална верига. От 2012 г. фестивалът е биенале и към него се създава и съпътстваща проява, която се обединява под името „TheatAir”. Тя е насочена към спектакли и пърформанси в открити обществени и знакови градски пространства, с цел да се популяризират възможностите на кукленото театрално изкуство и да се привлече широк зрителски интерес.
Продължавам да се питам какъв трябва да си, за да се довериш на белия лист и да му споделиш товара на душата си? Отговор ни дават дневниците на спорния и безспорен Николай Хайтов. 105 години от рождението му. С Емилия Каменова, носителка на наградата "Николай Хайтов", надзъртаме в дневниците на писателя, за да прочетем и другата..
Големите победители на 28-ото издание на Фестивала за българското документално и анимационно кино „Златен ритон“, който се състоя в Пловдив, са анимационният филм "Бяло рамо за черен мъж" на режисьора Анри Кулев и документалният филм "Желанието на Гери" на Тонислав Христов. На церемония в "Лъки Дом на киното" бяха отличени победителите в..
Стрийт-арт проект, посветен на 20 години България в НАТО, ще бъде представен в Пловдив. Събитието се организира Министерството на външните работи и община Пловдив. Автор на стенописа е талантливият артест Иван Янков, който спечели конкурса за улично изкуство „България – по-красива в НАТО“, организиран от външно министрество по повод..
Гроздан Илков-Графа отбелязва 55-ата си годишнина с обща изложба с приятели Добре познатият на пловдивската публика и арт среди художник, пластик и талантлив автор на творби в стил стийм пънк ще открие в галерия "Мария Луиза" изложба, озаглавена "Гроздан Илков-Графа и приятели". Тя е посветена на двете петици в житейския му..
Изложбата "Слово и образ: археологически находки и възрожденско изкуство“ ще бъде открита днес в Регионален археологически музей – Пловдив . Експозицията е посветена на Рождество Христово. Изключително събитие, дало отражение върху всички сфери на обществения живот, празник на духовното възраждане, пишат от музея. Куратор е Соня..