Между това какво и как ще избираме, за да бъдем по-честни към себе си, и какъв разказ за политическия живот на държавата чухме от предизборните послания? Успяхме ли да отличим същественото от фоновия медиен шум с ясно назоваване на проблемите в зациклилото управление на страната? Събеседник по темата е политологът и преподавател в УНСС д-р Александър Димитров.
"Партиите карат на автопилот, защото за тях е много голям предизборният цикъл, който продължава. Не виждам нищо различно и ново у тях, за да се разгърнат пред електората и да го привлекат. И хората усещат това. Това е една вяла кампания, която по-скоро разочарова".По думите на Димитров, политиците много трудно са успели да влязат в кампанията. Партиите са уморени и затова сега политиците пестят сили за следващите избори, както се е случило миналата година. И природните катаклизми, и международната среда, която притеснява хората, са се отразили на предизборната кампания, в която политическите послания на местна почва са изключително бледи.
"Политическите послания трябва да бъдат активни. Често се смята, че събития с голям отзвук сред обществото, дори и трагични, трябва да се използват. А в общества като нашето - със силна чувствителност по някои въпроси, това връща негативен ефект. По-опитните партии се дистанцираха от това да правят пиар на гърба на нещастието на хората, за да не се интерпретират нещата обратно".
Умората, виждането на тези избори като междинни към следващите, очакванията за ниска избирателна активност и нежелание на партиите да мобилизират електората, както и изчерпването на потенциала на самите говорители в партиите, на ядрата, от които трябва да дойдат смислените идеи, са причина за дефицита на смисъл в политическото говорене, подчерта Димитров.
Социалните мрежи, като съвкупност, в която се води политически дебат, се ползват като по-големи или по-малки балони от непрекъснато повтарящи се потребители на информацията. Разширяването настрани към обикновения гласоподавател, характерно за САЩ, където има голямо влияние на социалните мрежи, не се наблюдава у нас.
"В мрежите у нас се вкарва всякакъв шум, има всякаква политическа сатира, но това не възпроизвежда мащабен електорален ефект, който да води до промяна в гласуването".
По думите на Димитров, настоящата предизборна кампания е още по-вяла и от предишната.
"Абсолютно безпрецедентен срок за старт е да си разпънеш шатрата 10 дни преди гласуването. Политиците в Пловдив дори не направиха и традиционната разходка по Главната улица. Има притеснения у политиците и подценяване на живото участие. А посланията без жива връзка заглъхват".
Между политическите опоненти липсва търпимост и това ще го видим и в следващия Парламент.
Цялото интервю - звуковия файл:
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..