През септември излезе новият роман на писателя Галин Никифоров. Той избра да го нарече „Черна светлина“. Сюжетът е по темите за отмъщението и изкуплението на един баща.
Писателят определи като основна линия, тази за човечността – тя е търсена в книгата. Това е роман за бащинството, за провала и за загубата.
Галин Никифоров е сред открояващите се имена в съвременната българска литература. Автор е на романите „Умерено нежно”, „Добро момче”, „Фотографът”, „Лятото на неудачниците”, „Лисицата”, „Тяло под роклята“. Получавал е серия награди през годините, по сценарии от негови книги предстои да видим и филми.
Пред Радио Пловдив авторът сподели: "За Тони Телалов смятам, че има най-много от мен, от всичките ми герои, във всичките ми книги. Исках да бъда близък с този герой. Исках да разкрия освен главната тема в книгата, и това, да опиша как се чувства един мъж в съвремието. Аз винаги съм смятал, че един мъж се определя от гравитацията на жените, които са около него, и най-вече жените, които обича и уважава."
Как Галин Никифоров представя новия си роман, издаден от "Сиела" – може да чуете повече от звуковия файл.
Престижният конкурс се провежда ежегодно и е посветен на един от най-значимите поети и преводачи на хайку, американката Джейн Райкхълд. В деветото издание на конкурса са участвали около 1200 автори. Хайга на Владислав Христов е сред отличените творби. Конкурсът е в две секции – традиционна хайга, хайку съчетано с рисунка и дигитална..
Община Смолян започна изпълнение на два проекта за енергийно обновяване на сградите на Художествената галерия в града и читалището в село Смилян. Проектите са с финансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост. Заместник-кметът Мариана Цекова обясни, че за сградата на галерията се предвижда разработване на инвестиционен проект за..
В световния Ден на добротата в Народна Библиотека “Иван Вазов” ще се открие изложбата “Борба за доброта“. Изложбата е част от глобалната инициатива “Fight for kindness“ (Борба за Доброта), обединяваща творци и дизайнери около концепцията за добротата . Тя представя уникални типографски творби от български и международни артисти, посветени..
Регионалният исторически музей в Пазарджик спечели финансиране от министерство на културата за реставрация на „Геновата“ къща, която е паметник на културата. 300 000 лева е финансовата подкрепа за ремонт на покрива, консервация и реставрация по фасадите и на интериора. Сградата е построена през 1880 г. и е типичен представител на градската..
Експозицията включва живописни творби, в които вибрацията на форма и цвят е проекция на личното пространство на авторката. Инспирирана от конкретна натура, тя превръща пространството в платната в почти абстрактно, наситено с емоция, крайно лична. Следата от четката носи импулса на впечатлението, създава своеобразен свят, в който водещ е..