Ново социологическо проучване на агенция "ЕСТАТ" показва, че в момента две трети от българите смятат за най-големите проблеми на държавата поскъпването на живота, ниските доходи и цените на енергията и горивата.СТАТ
10 на сто от анкетираните са извели корупцията.
По данните от проучването 8 партии имат възможност за влязат в следващия парламент.
Анкетираните дават 26 процента за ГЕРБ-СДС.
"Продължаваме промяната" е с 16,8 процента, а ДПС и "Възраждане" имат близки резултати -над 10 на сто. Следва БСП -9,3. А "Демократична България" е под 7 на сто.
"Български възход" и "Има такъв народ" са близо до 4-процентната бариера, показва проучването на ЕСТАТ, проведено между 10 и 17 септември сред 1005 пълнолетни граждани.
"Със сигурност партиите, които ще влязат в Парламента, ще бъдат шест и две са под въпрос. С приближаването на изборите неясностите започват да отпадат, но за две от партиите нещата могат да се изяснят и в самия изборен ден. Трудно е да се каже каква ще бъде политическата съдба на тези избори на "Български възход" и на ИТН, доколкото техните резултати са малко над 4%. Възможно е да влезе една от тях или нито една", коментира социологът Иво Желев.
"Неяснота по отношение на първото място няма, то е за ГЕРБ-СДС. Второто място е за "Продължаваме промяната". Ако има голяма изненада, тя ще бъде поднесена от "Възраждане", защото там има голям скрит вот на избирателите и дори е възможно да достигнат и до второто място при свръхмобилизация. Не е много вероятно, но е възможно. В същото време спадът на ПП продължава."
От статистическа гледна точка няма разлика в очакваните резултати за "Възраждане" и ДПС и БСП, които делят около 9%.
Тези избори обаче ще бъдат много различни от предишните и по отношение на международния контекст, и по отношение на дела на не/гласуващите.
"Очаквам рекордно нисък избирателен резултат за парламентарни избори. Ако на миналите избори през април 2021 гласуваха около 3 млн и 300 хиляди души или 50%, през ноември - 2 милиона и 600 хиляди или 40%, сега прогнозите са да гласуват максимум 2 милиона и 500 хиляди, вкл. и електоратът от чужбина, който ние не изследваме".
Налице е голямо изхабяване на политическите сили, на тяхната лексика. Слоганите на партиите са банални и не казват нищо. В този смисъл е вероятно ГЕРБ-СДС да бъдат първа политическа сила и да вземат голяма част от парламентарните мандати с рекордно нисък праг - около 90 и 100 хиляди избиратели, което никога не се е случвало, подчерта Желева.
"В този контекст хората ще изберат не най-добрата, а най-малко лошата алтернатива".
Интервю - звуковия файл:
До днес избирателите с трайни увреждания могат да подадат заявление за гласуване с подвижна избирателна кутия. Това се отнася за избиратели, които не са подали заявление до 18 март. Те могат да заявят гласуване в подвижна урна, при условие че в населеното място, където ще гласуват, е назначена подвижна СИК.
Между 40 и 42% избирателна активност в Пловдив-град прогнозира социологическата агенция "Неохрон" в оповестено днес проучване на нагласите на пловдивчани. Интервюирани са 655 пълнолетни граждани между 26 и 29 септември чрез телефонни интервюта с полустандартизиран въпросник. Извадката е представителна за пълнолетното население на града, като..
Ниска степен на предвидимост по отношение на изборите в неделя показва моментната снимка – няколко дни преди вота. Известно е, че в следващите дни тепърва ще решат стотици хиляди гласоподаватели. Очаква се в изборите да участват около и под 2.6 милиона души (около 39% от официалния списък, като почти пренебрежима част от тях се очаква да..
Между шест и осем партии биха влезли в 48-ото Народно събрание, ако изборите са днес. Това показва национално представително проучване за електоралните нагласи, проведено от агенция „Тренд“. Изследването, по поръчка на в-к „24 часа“, е реализирано в периода между 21 и 27 септември 2022 г. чрез пряко полустандартизирано интервю „лице в лице” с таблет..
Денят, който поставя финал на предизборната кампания, формулира горещите теми на времето около изборните нагласи, състоянието на обществената среда и прогнозите за съдбата на политическите партии, предопределена от мъдростта и емоциите на избирателите. Последните анализи на Социологическа агенция „Алфа Рисърч“ коментираме с Геновева Петрова...