Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скоро и "белите" рецепти ще станат електронни

Фармацевтите: Не сме против електронните рецепти, но трябва да се изчистят недоразуменията

По-лесно или по-трудно е отпускането на лекарства в пловдивските аптеки с електронните рецепти, ще изместят ли те хартиените, има ли недостиг на лекарства – теми за разговор с Димитрия Стайкова от Регионалната фармацевтична колегия в Пловдив.

Стайкова посочи, че не са си представяли кога ще се получат затрудненията в работата им с предписването на електронните рецепти, но все още системата не работи отлично. 

"Натрупахме опит от година и половина опит, но не мога да кажа, че няма проблеми, те са ежедневно. Пациенти вече имат електронни рецептурни книжки, и ние можем да видим в тях информацията за диагнозите и медикаментите", обясни Стайкова. По думите й има различни проблеми, като електронната програма прави връзки между НОИ и НЗОК, но има дни, в които тези системи са недостъпни.

"Белите" рецепти на пациентите, които се издават след преглед при лекар, и НЗОК не покрива диагнозата остават на книжен носител. При тях се получава бяла бланка, която е за еднократно ползване, или за хронична употреба до шест месеца. 

"Точно тези рецепти трябва да станат в електронен вариант. Специално при стоматолозите, когато лекуват пациенти, изписват антибиотици, като цялата номенклатура не може да сработи изведнъж, и по този начин може да се отложи лечение, което е жизнено важно за пациента. Ние не сме против електронните рецепти, но искаме тестване на системата и да е сигурно тяхното издаване", посочи Стайкова. На този етап "белите" рецепти в електронен вариант са само 1 %.

Стайкова допълни: "В момента липсват лекарства по НЗОК за лечение на хора с диабет, липсват продукти специално и за пациенти с втори тип диабет. В Пловдив вече са налични двете ваксини срещу грипните щамове. Малко са пациентите у нас за тази сезонна профилактика. Ковид тестовете се предлагат, но прави впечатление, че хората се отказаха задължително да се тестват."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

С мащабни проекти район "Тракия" отбелязва своя празник

Точно днесе и празник на най-младият район на Пловдив, а именно „Тракия“, който става на 51 години. Първите блокове там са построени през 1973-та година за да се отговори на разрастващият се град и преодоляване на жилищната криза. Днес увеличаващите се жилища в района създават и проблем с паркирането, но поставят и въпросите, свързани с..

обновено на 06.08.24 в 11:23

Време е партиите да разберат, че НС не е кварталният пясъчник

Не е изненада, че отново отиваме на предсрочни избори, защото партиите още от предишните си постлаха толкова късо одеялце, на което не могат да се съберат всичките им амбиции, каза в предаването "Точно днес" политологът Любомир Стефанов. Политическите ни партии не разбират връзката между гражданите и управлението, дупката между обещанията и..

публикувано на 06.08.24 в 10:34

36 училища в Пловдив и областта с нови класни стаи

36 училища от Пловдив и региона получават финансиране за нови класни стаи по хуманитарни науки, география и икономика, технологии и предприемачество и за целодневна организация на учебния ден. Общият брой на одобрените за страната е 426.  Средствата са осигурени от Министерството на образованието и науката по Национална програма „Осигуряване..

обновено на 05.08.24 в 16:40

ПУ е домакин на международен семинар на българисти

Студенти и докторанти от 10 държави се включиха в Международния семинар на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, който продължава до 10 август. Най-далечният участник е от страната на изгряващото слънце – Япония. Събира ги една обща страст - изучаването на българския език, историята и културата на страната ни. Темата на семинара е..

публикувано на 05.08.24 в 11:30

Носенето на маски при мръсен въздух е въпрос на манталитет

На фона на бушуващите през лятото пожари и замърсяването на въздуха в края на миналата седмица заради горящото депо за отпадъци в Цалапица говорим за здравната цена на мръсния въздух и знаем ли как адекватно да се предпазим в такива ситуации. Разговорът е с доц. Владимир Ходжев, началник на клиниката по пневмология и фтизиатрия в УМБАЛ „ Св. Георги“...

публикувано на 05.08.24 в 11:23