Началникът на Клиниката по анестезиология и интензивно лечение към УМБАЛ „Свети Георги“ професор Чавдар Стефанов гостува тази седмица в „Добро утро, ден!“. Денят на професор Стефанов започва в 6 часа и често работните му ангажименти продължават до късно вечерта. Задължително обаче денят му завършва с партия шах. Ръководената от него клиника поема и най-голямата тежест по време на всички ковид вълни.
Какво е да водиш трудната битка с времето и смъртта, а също и да се посветиш изцяло на лекарската професия? Каква е цената и какво е удовлетворението?
Професор Стефанов признава, че по време на ковид вълните положението в клиниката е било изключително тежко, тъй като на ден са умирали по няколко души, а други са чакали ред да бъдат приети. Всичко това оставя траен отпечатък върху него и колегите му. Смята, че няма по-вълнуваща емоция от тази, когато видиш оздравял пациент.
„Всеки ден е хубав. Но най-хубав е, когато разбереш, че пациентът, в който си вложил много усилия, вече е по-добре и ще преживее. Това наистина доставя удоволствие. По-хубаво е само, когато видиш този човек на вратата на клиниката и не го познаеш, защото той е облечен цивилно, ходи и се усмихва, а ние не сме свикнали така да го гледаме. Не може да бъде описана тази емоция с една дума“, казва професор Чавдар Стефанов.
Често няма време за своите близки и приятели. Допълва, че никога не се е колебал за своя професионален избор. И не съжалява за него.
„Баща ми, Бог да го прости, беше лекар. Брат ми също е лекар. Бях съвсем малко дете, когато реших да стана лекар. По времето, когато моите приятелчета искаха да стават космонавти и боклукчии, аз бях решил да стана лекар“, споделя професор Стефанов.
За себе си казва, че е реалист и никога не си поставя пълно шест. Но не пропуска да отбележи, че е удоволствие да поставя шестици на студентите, когато те ги заслужават. В кабинета си е поставил два портрета - на Левски и Джон Ленън, които го вдъхновяват.
Професор Чавдар Стефанов можете да слушате в „Добро утро, ден!“ всяка делнична сутрин от 7.30 часа, а цялото интервю на Антония Попова с него - в събота, след новините в 7 часа.
В седмицата, в която отбелязахме два големи християнски празника – Йордановден и Ивановден, обръщаме поглед към църквата. Решението на ВКС да бъде регистрирана българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна..
Нова година – нови, по - виски цени! Увеличени са сметките за ток, парно, газ и вода. Най-голямо е повишението при водата и парното. С растящите сметки за отопление расте броят на енергийно бедните у нас. Всеки четвърти българин не може да топли дома си, по този показател сме първи в Европа. Очертава се плащеща тенденция в България -..
Как да сме благодарни, когато животът ни изправя пред изпитания? Защо да сме благодарни, вместо недоволни и гневни? И още - как да изграждаме емоционална устойчивост? Отговорите на тези въпроси очакваме да разберем днес в предаването "Вход свободен" от Марияна Стракова. Тя е сертифициран йога преподавател, НЛП практик, ментор, пътешественик,..
Плавно минаваме към темите на 2025 година, част от тях влачим от 2024-та. Липсващият бюджет на държавата е проблем, който трябва да успокоят тактически в Народното събрание. Какво се очаква след като депутатите от бюджетната комисия приеха удължаване на действието на бюджета за 2024 година, ще питаме икономиста Георги Вулджев , който ще коментира..
Непоискана от потребителя услуга-така от потребителски организации коментираха предлаганото увеличение на цените на услугитена мобилните оператори, съчетано и с така нареченото „подобряване на абонаментния план“. По темата говорим с Габриела Руменова от онлайн платформата „Ние, потребителите“. Ще потърсим коментар и на направените от..