Началникът на Клиниката по анестезиология и интензивно лечение към УМБАЛ „Свети Георги“ професор Чавдар Стефанов гостува тази седмица в „Добро утро, ден!“. Денят на професор Стефанов започва в 6 часа и често работните му ангажименти продължават до късно вечерта. Задължително обаче денят му завършва с партия шах. Ръководената от него клиника поема и най-голямата тежест по време на всички ковид вълни.
Какво е да водиш трудната битка с времето и смъртта, а също и да се посветиш изцяло на лекарската професия? Каква е цената и какво е удовлетворението?
Професор Стефанов признава, че по време на ковид вълните положението в клиниката е било изключително тежко, тъй като на ден са умирали по няколко души, а други са чакали ред да бъдат приети. Всичко това оставя траен отпечатък върху него и колегите му. Смята, че няма по-вълнуваща емоция от тази, когато видиш оздравял пациент.
„Всеки ден е хубав. Но най-хубав е, когато разбереш, че пациентът, в който си вложил много усилия, вече е по-добре и ще преживее. Това наистина доставя удоволствие. По-хубаво е само, когато видиш този човек на вратата на клиниката и не го познаеш, защото той е облечен цивилно, ходи и се усмихва, а ние не сме свикнали така да го гледаме. Не може да бъде описана тази емоция с една дума“, казва професор Чавдар Стефанов.
Често няма време за своите близки и приятели. Допълва, че никога не се е колебал за своя професионален избор. И не съжалява за него.
„Баща ми, Бог да го прости, беше лекар. Брат ми също е лекар. Бях съвсем малко дете, когато реших да стана лекар. По времето, когато моите приятелчета искаха да стават космонавти и боклукчии, аз бях решил да стана лекар“, споделя професор Стефанов.
За себе си казва, че е реалист и никога не си поставя пълно шест. Но не пропуска да отбележи, че е удоволствие да поставя шестици на студентите, когато те ги заслужават. В кабинета си е поставил два портрета - на Левски и Джон Ленън, които го вдъхновяват.
Професор Чавдар Стефанов можете да слушате в „Добро утро, ден!“ всяка делнична сутрин от 7.30 часа, а цялото интервю на Антония Попова с него - в събота, след новините в 7 часа.
Отложеният край на първото парламентарно заседание на 11 ноември постави на пауза държавата, а последният ден от работната седмица прави особен звучен актуалният за нормализирането на политическия процес въпрос ще успее ли подновеното гласуване да постигне заветните 120 гласа за избор на председател на Народното събрание. Всички други теми за неясни..
На 21 ноември Православната църква чества Въведение Богородично. Празникът се чества и като Ден на християнското семейство и на православната младеж. Символиката на празника е новото начало за духовен растеж. Темите днес : Грижата за уникалните мозайки в Епископската базилика на Филипополсблъска позициите на съветници и кметска управа в..
В Деня на християнското семейство Ви срещаме с усмивка, добри мисли и не на последно място с интересни събеседници! Първият такъв е психолога и психотерапевт Красимира Харлова, създател на Център за детска и фамилна терапия "Касиопея". За силата на семейството в миналото и днес, и защо модерната напоследък тенденция двойките да живеят на семейни начала,..
Точно днес ще продължим да търсим отговори на важните за обществото въпроси, от концентрацията на безпомощност в средите на народните избраници, до знаците, които сочат нови избори скоро. Разговор с политолога проф. Александър Маринов . Няма да пропуснем отбелязването в Пловдив на Деня на християнското семейство, 21 ноември. Разговаряме с Недка..
Десети ден вече няма кой да удари парламентарния звънец, за да приключи първото заседание на депутатите и да стартира законодателната им работа. В същото време булеварди и магистрали са блокирани и оглушени от клаксоните на таксиметровите коли срещу поскъпването в пъти на застраховката „Гражданска отговорност“. Инатът на политиците да отстъпят..