Сряда сутрин посрещаме с коментари и анализи на темите от деня. Започваме след новините в 6 часа и сме до 9:30 часа.
В първите часове на деня търсим отговор на въпроса ще подкрепи ли „Демократична България“ предложените от ГЕРБ нови компенсации за горивата. Събеседник е депутатът Владислав Панев.
За писателя Димитър Димов Пловдив е градът, в който написва романа Тютюн. Малко известен факт е обаче, че той е бил преподавател в Аграрния университет в Пловдив. Водел е лекции по „Анатомия и физиология на домашните животни“. В името на проф. Димитър Димов е и изложбата, която представя лекционното му наследство. Повече за преподавателския му период ще научим от разговора на Елена Крушкова с д-р Петя Георгиева, директор на библиотеката към Аграрния университет.
Ще говорим и за една социална кампания „Подари приказка“, която е насочена към семейства в уязвима икономическа ситуация. Внимание ще обърнем и върху патронажната услуга за уязвими семейства „Заедно – здраво бебе, здраво бъдеще“, която обхваща над 360 семейства от София и Пловдив. Събеседник е клиничният ръководител на проекта Мария Евгениева.
Обръщаме поглед и към Националната награда за чистота на българския език „Д-р Иван Богоров“. Тазгодишният носител на приза е 90-годишният проф. Валентин Караманчев. Той е писател, публицист и журналист. За приза, личността му и чистотата на езика – разговаряме с неговия книгоиздател Христо Георгиев.
И още във фокуса на нашето внимание ще бъде юбилейната изложба на Снежана Фурнаджиева - председател на Дружеството на пловдивските художници. Картините ще бъдат представени за пръв път навръх 70-я й рожден ден в галерия „Аспект". Повече по темата ще научим от Димитър Владимиров.
В рубриката „Великите европейци“ тази седмица Пламен Асенов ни среща с Ягелонската династия – втора част.
В рубриката „Добро утро, ден“ Паолина Комсалова разговаря с адвокат Милена Кадиева за плановете, съдбоносните решения и знаците.
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува един от водещите кардиохирурзи д-р Андрей Неутов, завеждащ на новото отделение по кардиохирургия в УМБАЛ "Пълмед". В Пловдив го води професионалния път, а в България за първи път пристига през далечната 2001 година по лична покана на проф. Александър Чирков. Идва за да специализира - първо..
По коловозите на ярките светлини, които идват с наближаването на декември и ноемврийската политическа мъгла тръгват следобедните минути на предаването „Ден след ден“ по Радио Пловдив. Започваме с разговор за рекордно дългото заседание на 51-вото Народно събрание и осмия неуспешен опит за избор на негов председател. Преди заседанието на..
С Ралица Стоянова говорим за шестата ѝ изложба с картини и представяне на втората ѝ стихосбирка „Феникс. Възраждане“. С Владислав Христов ви разказваме повече за представянето на двуезичната хайку антология "Shining Wind/Сияен вятър". Сборникът е издание на Британско хайку общество, чийто председател е българката Илияна Стоянова и събира едни..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим с Евелина Славкова, социолог от..
Спорът около поддържането на античните мозайки в Епископската базилика на Филипопол се обогати с криминално-сензационни елементи. Директорът на археологическия музей доц. Костадин Кисьов съобщи за намерена ценна находка, но направено чрез грубо разкопаване на мозайките и крито впоследствие от служители на „Старинен Пловдив“. Директорката Елена..