Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политика и изкуство в „Точно днес“

Картина от изложбата на Снежана Фурнаджиева, която ще бъде открита на 2 ноември
Снимка: Димитър Владимиров

Сряда сутрин посрещаме с коментари и анализи на темите от деня. Започваме след новините в 6 часа и сме до 9:30 часа.

В първите часове на деня търсим отговор на въпроса ще подкрепи ли „Демократична България“ предложените от ГЕРБ нови компенсации за горивата. Събеседник е депутатът Владислав Панев.

За писателя Димитър Димов Пловдив е градът, в който написва романа Тютюн. Малко известен факт е обаче, че той е бил преподавател в Аграрния университет в Пловдив. Водел е лекции по „Анатомия и физиология на домашните животни“. В името на проф. Димитър Димов е и изложбата, която представя лекционното му наследство. Повече за преподавателския му период ще научим от разговора на Елена Крушкова с д-р Петя Георгиева, директор на библиотеката към Аграрния университет.

Ще говорим и за една социална кампания „Подари приказка“, която е насочена към семейства в уязвима икономическа ситуация. Внимание ще обърнем и върху патронажната услуга за уязвими семейства „Заедно – здраво бебе, здраво бъдеще“, която обхваща над 360 семейства от София и Пловдив. Събеседник е клиничният ръководител на проекта Мария Евгениева.

Обръщаме поглед и към Националната награда за чистота на българския език „Д-р Иван Богоров“. Тазгодишният носител на приза е 90-годишният проф. Валентин Караманчев. Той е писател, публицист и журналист. За приза, личността му и чистотата на езика – разговаряме с неговия книгоиздател Христо Георгиев.

И още във фокуса на нашето внимание ще бъде юбилейната изложба на Снежана Фурнаджиева - председател на Дружеството на пловдивските художници. Картините ще бъдат представени за пръв път навръх 70-я й рожден ден в галерия „Аспект". Повече по темата ще научим от Димитър Владимиров.

В рубриката „Великите европейци“ тази седмица Пламен Асенов ни среща с Ягелонската династия – втора част.

В рубриката „Добро утро, ден“ Паолина Комсалова разговаря с адвокат Милена Кадиева за плановете, съдбоносните решения и знаците. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

ФинансираНЕ и политизираНе „Точно днес“

Втори бойкот на хранителните магазини организират четири организации точно днес. Време не само за равносметка, но и здрав разум. На този фон управляващата коалиция на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН правят плахи опити да представят нов проект на бюджет, който дава щедро на едни, а на други – не. За финансите и опитите за политика ще говорим в утрото..

обновено на 19.02.25 в 16:57

(Трябва & Няма) да платим „Ден след ден“

Заветите на Левски: знаем ли ги, разбираме ли ги, следваме ли ги? Защо се сещаме за Апостола само два пъти в годината? Можем ли да се измерваме с неговия аршин и да постигнем идеала му за силна и независима България? Отговори търси в репортажа си Димитър Владимиров , който разказва за поклонението пред паметника на Левски в Пловдив. Пари,..

публикувано на 19.02.25 в 14:51

За най-обичания национален герой днес във "Вход свободен"

Днес, когато се навършват 152 години от гибелта на Апостола, прекланяме глави пред делото на най-светлата личност в нашата история!  За усещането да носиш Левски в сърцето, във вените ти да тече неговата кръв, да гориш с онзи пламък, с който е горял и той, разказва Христина Богданова - прапраплеменница на Васил Левски. Приликата е повече от поразителна -..

публикувано на 19.02.25 в 09:30

"Точно днес" - памет и политика

В утрото на 19 февруари продължават възпоменателните прояви в памет на Васил Левски. През последните години годишнината от обесването на Апостола на свободата се чества в два поредни дни, тъй като едни смятат, че по нов стил  това е 18-и февруари, а други – 19-и февруари. 152 години след бесилото си спомняме за делото на Левски и неговите завети...

публикувано на 18.02.25 в 17:00

"Ден след ден" на 18 февруари

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна дискусиите за това какво да включва споразумението за мир стигнаха и до най-чувствителната част-възможното изпращане на миротворчески сили в Украйна. Европейските страни реагират противоречиво, а днес българският президент каза, че е категорично против изпращане на български войници в..

публикувано на 18.02.25 в 14:13