Оградата по границата ни с Турция е дълга 234 километра и беше построена окончателно през лятото на 2017 година. Цената й е била около 200 милиона лева, обяви тогавашният председател на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов. А Румяна Бъчварова, която тогава беше министър на вътрешните работи, каза: „Гражданите трябва да се чувстват сигурни, защото така, както е изградено съоръжението, не дава възможност за преминаване на границата.“
Припомням, оградата стана факт след натиска на Патриотичния фронт. Това бе едно от най-важните искания на патриотите, за да подкрепят правителството на ГЕРБ.
Както медиите многократно отбелязваха, тази ограда беше гордостта на бившия вицепремиер в третото правителство на Бойко Борисов, съпредседателят на Патриотичния фронт Валери Симеонов. Той нарече съоръжението "Великата българска стена".
Пет години след построяването й оградата е негодна, обяви служебният вътрешен министър Иван Демерджиев.
За натиска и борбата с нелегалната миграция, за оградата и охраната на границата ще говорим с неактивния сега като политик, но активен бизнесмен Валери Симеонов.
От Пловдив:
Пловдивските полицаи и пожарникари отдадоха почит на загиналия си колега край Елхово Петър Бъчваров. Точно в 12 часа с вой на сирени и едноминутно мълчание служители на МВР от цялата страна почетоха паметта на своя колега. Репортажът от Пловдив е на Стоян Терзиев.
Ще стане дума за още една смърт при изпълнение на служебни задължения – на военния пилот Валентин Терзиев, чиито изтребител МиГ-29 се разби при учение край Шабла миналата година. Прокуратурата обвини за смъртта му полк. Методи Орлов, заместник-командир по летателната подготовка на авиобазата "Граф Игнатиево". Според съпругата на военния пилот могат да бъдат обвинени още четирима ръководни офицери. Темата обобщава в репортажа си Яница Марова.
Камери броят колите, минаващи през колелото на Водната палата в Пловдив. Измереният трафик и експертната оценка за него вероятно ще решат съдбата на бъдещия пробив. Севдалин Палаузов работи по темата.
Бившата сграда на БНБ в Пловдив отвори врати за посетители. От 15 до 19 часа всеки, който желае, може да разгледа банковия салон. Там ще ни „отведе“ с директното си включване Елена Крушкова.
И още:
В беда ли е Байдън? Какво показват междинните избори в САЩ, които понякога служат за референдум за президента? Какво следва, ако републиканците си осигурят надмощие и поемат контрола над дневния ред на американския президент? Коментарът ще е на д-р Борислав Цеков от Института за модерна политика.
За една изпълнена брациговска мечта е репортажът на Невена Петрова. Тя разказва за създаването в Брацигово на Център за подготовка на кадри за архитектурно-строителна реставрация, който ще е единственият в страната.
Слушайте програма „Ден след ден" по Радио Пловдив и в днешната сряда следобед от 15 до 17 часа.В първото утро на декември всичко е повече уют и очакване, повече топлина в дома и време за близките ни! Предстои ни много светлина, много размисли в дългите вечери, равносметките на отминаващата година, и най - накрая - упование с надежда в доброто, което винаги е повече! Избираме теми за наука и изкуство, за взаимодействието между тях. Ще ви срещнем с..
По коловозите на ярките светлини, които идват с наближаването на декември и ноемврийската политическа мъгла тръгват следобедните минути на предаването „Ден след ден“ по Радио Пловдив. Започваме с разговор за рекордно дългото заседание на 51-вото Народно събрание и осмия неуспешен опит за избор на негов председател. Преди заседанието на..
С Ралица Стоянова говорим за шестата ѝ изложба с картини и представяне на втората ѝ стихосбирка „Феникс. Възраждане“. С Владислав Христов ви разказваме повече за представянето на двуезичната хайку антология "Shining Wind/Сияен вятър". Сборникът е издание на Британско хайку общество, чийто председател е българката Илияна Стоянова и събира едни..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим с Евелина Славкова, социолог от..
Спорът около поддържането на античните мозайки в Епископската базилика на Филипопол се обогати с криминално-сензационни елементи. Директорът на археологическия музей доц. Костадин Кисьов съобщи за намерена ценна находка, но направено чрез грубо разкопаване на мозайките и крито впоследствие от служители на „Старинен Пловдив“. Директорката Елена..