Икономическата комисия в парламента прие предложението на служебното правителство за облагане с 33% на свръхпечалбите на енергийните дружества и на тези, които произвеждат горива. Средствата се планира да отидат за енергийни помощи.
"Предложението на служебното правителство за облагане на свръхпечалбите на енергийните другества и производителите на горива специално за "Лукойл Нефтохим няма да има ефект, тъй като рафинерията работи на ишлеме, тоест тя няма да направи свръхпечалби", коментира за радио Пловдив Констанца Рангелова, която е старши анализатор в програмата „Енергетика и климат“ на Центъра за изследване на демокрацията.
По повод дерогацията, която България има за вноса на руски петрол, Консанца Рангелова отбеляза, че критиките срещу това изключение за страната ни са напълно основателни:
"Реално България не печели абсолютно нищо от това, печели единствено офисът на "Лукойл" в Швейцария и огромните печалби, които се правят от внасянето на по-евтин руски петрол, отиват изцяло там. Оттам нататък проблемът с износа на горива е, че ако забраним износа на тези горива, рискуваме да създадем или по скоро да насърчим нелегален износ, контрабандни практики и така нататък. Но така или иначе в случая България се превръща в един Троянски кон, чрез който Русия продължава да изнася големи количества петрол към Европа".
В свой коментар на проекта на служебното правителство икономистът Лъчезар Богданов предлага вместо печалбата на "Лукойл", да бъдат облагани количествата суров петров, които рафинерията внася за преработка.
Според Констанца Рангелова това би било допълнителна такса върху вноса.
"Въпросът е за какво ще бъдат използвани тези допълнителни средства. Ако те бъдат използвани да се субсидира консумацията на горива, то това ще бъдат само някакви стотинки отгоре на това, което вече се дава като субсидия и насърчава по-голямата консумация. Така че, ефектът върху цените на горивата ще бъде почти никакъв. Това, което може трайно да намали цените на горивата, е намаляване на потреблението".
Количеството и качеството на храната са важен фактор за дългия и качествен живот. По нашите географски ширини битува схващането, че който преяжда, живее доста добре. И когато някой се вземе в ръце и отслабне здравословно едни 15 - 20 килограма, всички в обкръжението му започват да го питат дали не е болен от рак или не му се е случило нещо ужасно ...
От 1 февруари ще заработи новото общинско предприятие "Зоологическа градина - Пловдив", съобщи в интервю за програма "Ден след ден" зам.-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Предложението на общинската управа ще бъде внесено за обсъждане на януарската сесия. "Ще кандидатстваме пред програма „Околна среда“ за средства за зоологически..
Преговорите за правителство са възобновени. ГЕРБ обаче продължава преговорите за кабинет само с БСП и ИТН. Разговори с "Демократична България" ще се водят, само ако те подкрепят кандидатурата на Росен Желязков за премиер. За политическите интриги и отражението им върху обществото е интервюто на Антоанета Петричанска с Андрей Велчев, политолог и..
Българските домакинства няма да издържат на ръст на тока още веднъж през годината след това, което ни посрещна от януари, категорична е доц. Теодора Пенева от Института за икономически изследвания при БАН, специалист по енергийна бедност. Българинът няма възможност да търпи и ще излезе на протест, както това стана през 2013 година, прогнозира..
В програма "Точно днес" разговор с Вихра Ерамян , директор на Езикова гимназия "Иван Вазов " - Пловдив, за втория СТЕМ център, който ще изградят в училището през тази година. Обществената поръчка вече е обявена на стойност малко над 220 000 лева, за какво ще се ползва новата придобивка разказваме в програмата. Общата стойност на проекта ще бъде..