Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Връщането на вот с хартия и машини води към грешки

С промените предстои изцяло да се политизира ЦИК

Румяна Дечева
Снимка: БГНЕС

Ефектът от предложените от така наречената „хартиена коалиция“ промени в изборните правила на този етап е трудна работа на парламента. Днес там бавно се събра кворум заради протестното отсъствие на „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“, както и заради първоначалното отсъствие на депутатите от ГЕРБ, събрани от лидера им на обсъждане по темата. 

Доколко политическите сметки около изборните технологии отразяват обществения интерес и позиции по темата - ще говорим по това с Румяна Дечева, бивш председател на Обществения съвет към ЦИК.

Изборният експерт каза в интервю за програма "Ден след ден": "За първи път в българското изборно законодателство наблюдателите са вписани  след демократичните промени. С излизането на много българи в чужбина, те също участват активно в изборния процес. Общественият съвет е една от проявите на това съвместно действие, с различни гледни точки и интереси. Съветът прави анализи и експертизи за това какво се случва в други страни, и след избора. По този начин имаме различна и пълна картина за изборния процес у нас и в чужбина."

"Като организации, които не сме тежали никога на бюджета на страната, защо изведнъж им хрумна това да закрият тези органи", попита Дечева.

ЦИК  и структурирането й: "Експерти влизат в комисиите и у нас, и по света, такива са принципите за състава. Състав от 15 човека беше голяма комисия, а с 25 човека ставаме световни шампиони. Притеснителното при последните промени е, че се разширява ЦИК със състав, който да отговаря на броя на партиите в парламента. Това политизира институцията."

"Вместо да се направят стъпки да се обмисли деполитизирането на ЦИК, то се прави точно обратното", каза Дечева. 

Аргументите за хартиения вот: "Не е аргумент, че Европа гласува с хартия. У нас бяха приети с мнозинство машините, точно от трите партии, които сега оспорват гласуването с машини. Сега вървят спекулации по темата, като се започне от Венецуела и се свърши с мантрата, че в Европа не се гласува с машини. Въвеждането на смесеното гласуване ще доведе до много грешки, подобно на изборите през април 2021 г."

"Много малко хора в Пловдив ще решат да гласуват с хартия", прогнозира Дечева. Тя уточни: "Трябва така да се организира хартиеното гласуване, че да се пази достойнството на хората, които не вярват в технологиите. Навсякъде по света, където има машини, изключително неграмотни хора, без културата на нашия народ се справят с машините."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Пловдив подготвят сериозни промени в таксите за "Синя зона"

Наредбата за организация на движението и паркирането на територията на община Пловдив ще има промени. Те ще касаят паркирането в най-натоварените зони на града, това съобщи за Радио Пловдив Ангел Славов , заместник-кмет с ресор "Обществен ред и сигурност". По-висока се очаква да стане таксата за престой в т.нар. "Синя зона" за три особено натоварени..

публикувано на 23.05.24 в 11:26
Румен Драганов

Има много силен интерес на туристи от Европа към България

Как започна туристическият сезон и какви са основните предизвикателства пред бранша, разговор в програма "Точно днес" с  Румен Драганов, от Института за анализи и оценки в туризма. Драганов подчерта, че всички прогнози от бранша са за положителен летен сезон в България .  "Всичко, което бе договорено през миналата година на борсите, индикациите..

публикувано на 23.05.24 в 09:40

Приемът в професионалните училища се разминава с пазара

Почти половината ученици в професионалните училища няма да работят това, за което са учили. Това е един от изводите в изследване на Института за пазарна икономика. "Получава се така, защото ние виждаме раздут прием в едни по-остарели специалности. Освен това, напоследък се раздува приемът в специалности, свързани със сектора на информационните..

публикувано на 22.05.24 в 16:00

Проблем е прилагането на законите за защита на природата

Защитените зони в Родопите са достатъчни, необходимо е обаче да се подобри тяхното управление. Една от наложителните мерки е да се забрани сечта във вековни гори.  Това заяви по повод днешния Международен ден на биологичното разнообразие  Стефан Аврамов , екстерт във Фондация „По – диви Родопи“.  Той посочи, че от десетилетия Източните Родопи..

публикувано на 22.05.24 в 10:22

Пуснаха телефон в помощ на хора с автоимунни заболявания

Пуснаха нова информационна телефонна линия, която е в помощ на пациентите с автоимунни заболявания.  На нея съвети и насоки ще дават хора с автоимунни заболявания, които са минали през трудния път на лечението.  В първите дни след пускането й тя се обслужва само от  Анета Драганова, председател на Асоциацията на пациентите с автоимунни заболявания..

публикувано на 22.05.24 в 07:33