Световноизвестният аниматор и режисьор Теодор Ушев гостува тази седмица в „Добро утро, ден!“. Той е роден в Кюстендил, понастоящем живее в Канада, но пътят му като творец тръгва от Училището за сценични кадри в Пловдив.
„Тук съм изграден като творец, като личност. Този плам и желание за хулиганство в изкуството, е било родено и конструирано тук. Защото, въпреки, че времената бяха трудни, в училището имаше полъх на свобода. И то идваше най-вече от страхотните преподаватели, които имах там“, каза още творецът.
Теодор Ушев признава, че с всеки негов филм поема предизвикателства, задава въпроси и провокира. Изключение не прави и „φ1.618“ – филм, който събра много положителни отзиви, но и много критика.
Ушев обаче не се притеснява от негативните критики, но не приема да бъдат обиждани актьорите, които участват във филмите му. Казва, че абсолютно всичко, което прави, е провокация.
„Има две Българии. Едната е България - на социалните мрежи, а другата България - България на улицата, на хората, когато общуваме. Тази, която е на социалните мрежи, е изключително жестока – тя те потапя, тя те вкарва в измислени войни, скандали и интриги, в които не си искал да участваш, но тя те влече и е много трудно да излезеш непокътнат и неопетнен. И другата България - тази на общуването ни, на истинското, което все по-малко ни се случва. Тази България е изключително симпатична и достойна“, каза още Ушев.
Световноизвестният творец беше в Пловдив преди дни за среща с младите хора и премиерата на „φ1.618“. Всичко това обаче го върна назад в ученическите години, когато точно в града на тепетата той получава първите професионални уроци по анимация. Не пропуска да отбележи, че в този град има нагласата всичко да се обръща на майтап, да е весело.
„Да се подиграваме на всички и най-вече – на самите себе си. И този филм „φ1.618“ е точно това. Той е подигравка с книгите, които харесвам. Той е подигравка с филмите, които харесвам. Но най-вече – той е подигравка със самия мен“, казва Ушев.
Той смята, че е много тъжно и жалко, ако човек започне да се взима насериозно, затова избягва да го прави.
Цялото интервю на Антония Попова с Теодор Ушев можете да чуете в звуковите файлове.
На 23 януари говорим за здравната култура, минаваме през финансите на страната и стигаме до литературата. В седмицата за профилактика на рака на маточната шийка Югоизточна Европа се обединява в борбата срещу човешкия папилома вирус. За елиминирането на раковите заболявания, причинени от него ще е разговорът с д-р Христиана Бацелова,..
Втори ден въздухът в Пловдив е опасно мръсен, като превишението на фините прахови частици нахвърля нормите поне 2 пъти. Тенденцията ще се запази и през следващите 2 дни, според прогнозите на синоптиците. Кои са основните замърсители и какви са причините, какви мерки предприема Община Пловдив, за да се бори с мръсния въздух, и как да се предпазим,..
В сряда полагаме усилия за укротяване на стреса и напрежението типични за средата на работната седмица. С фотографа Кристина Ликова ви срещаме в поредния епизод на "Жена - истории за Вселени". В "За и против" с колегата Дора башакова спорим около следобедната дрямка, но темата разглеждаме и извън шеговития тон на рубриката ни, съвсем сериозно!..
От днес до 28 януари Пловдивска област е в грипна епидемия и влизат в сила мерките за ограничаване на заболеваемостта от грип и стри респираторни заболявания. Ситуацията се следи от РЗИ и към момента грипна ваканция за учениците не се предвижда. Какви са ограниченията и как да се предпазим ще припомни директорът на здравната инспекция д-р Аргир Аргиров...
На Бабинден по стар стил в предаването "Ден след ден" ще чуем бебешки плач от смолянската болница, където за 21 дни са се родили 18 бебета, което се отчита като бум. Ще разкажем и за празника в УМБАЛ „Св. Георги“, който беше двоен, заради откриването и на обновената Клиника по акушерство и гинекология. Ако празникът беше утре, щеше да премине..