„Солунските съзаклятници“ е най-новото заглавие в афиша на Пловдивския драматичен театър. Премиерата на спектакъла е довечера (5 декември, 19 ч., следващо представление – 19 декември).
В исторически план нещата стоят горе-долу така: През 1903 г. българите от Пиринска Македония и Беломорска Тракия още пъшкат под гнета на османското робство. Група младежи, вдъхновени от анархически възгледи и идеи на ВМОРО, решават да извършат поредица от бомбени атентати, за да обърнат внимание Великите сили на положението на българското население в споменатите територии.
Взривена е сграда на Отоманската банка и един френски кораб. Част от атентаторите са убити, други изпратени на заточение в затвор в либийската пустиня, малцина са онези, които запазват живота си. Младежите тогава решават да се отдадат на саможертвата, вместо да съхранят живота си, който е пред тях. Оттук тръгва и режисьорът на постановката Стайко Мурджев, омагьосан от дилемата как едни млади хора, в чиято младост като че ли е закодирано самосъхранението, решават да отдадат живота си в името на някаква обществена кауза.
Терористи и престъпници ли са атентаторите, или герои и примери за подражание? Според режисьора Мурджев постановката не дава отговор на този въпрос.
Пиесата на Георги Данаилов „Солунските съзаклятници“ представлява един непрестанен и трагичен спор между разума в името на свободата и смъртта в нейно име. Самият автор обаче държи везната в равновесие здраво като Темида и не бърза да отсъжда, нито да присъжда...
Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица. От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата. Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..