Никулден! Зимният семеен празник внася първото усещане за топлина, очакване за сняг и споделеност в уюта на дома след дълга предстояща зима. Именниците, моряците, пътешествениците, търговците, банкерите празнуват. И ако името на Чудотвореца Свети Николай означава „побеждаващ“, да си пожелаем да има победи! С повече здраве и с морални сили!
Празникът подсказва ориентирите си, но в тематичния океан на делника – поред:
Едва 62-ят ден вписа новина в политическия вакуум на следизборните очаквания. Предизвика поне толкова въпроси, колкото и съществуваха преди президентът Румен Радев да връчи на ГЕРБ първия мандат за съставяне на Правителство.
По каква политическа формула ще бъде реализиран той от неврохирурга проф. Николай Габровски и каква парламентарна поддкрепа би могъл да получи той по заявената от него формула за експертен Кабинет и след разговор с всички партии, в условията на коалиционни раздори, антагонизъм и отказ от чуваемост? Събеседник – политологът Любомир Стефанов.
Раната на България – Шенген остава отворена след като Нидерландия наложи вето на страната ни за членство. Защо позициите на Австрия и Нидерландия будят съмнение за прилагане на двойни старнадрти пред страните в ЕС и какво се крие зад заявката на служебния премиер Гълъб Донев, че страната ни ще предприеме ответни мерки, ако на 8-ми декември не бъде допусната в Шенгенското пространство – по темата – д-р Борислав Цеков от Института за модерна политика.
На Никулден за успехите, проблемите на бранша в производството на аквакултури, нелоялната конкуренция и диспропорциите на пазара – Владо Сотонов - собственик на една от водещите ферми за производство на пъстърва в областта и на Балканите.
Във времето за култура след 9.00 в разговор с художничката Галя Чунтова ще ви поканим на нейната изложба–живопис „В търсене на равноденствие“ в галерия „Възраждане“ в Стария град.
А в „Добро утро, Ден“ и във вторник оставаме в компанията на световноизвестния аниматор и режисьор Теодор Ушев.
В първото утро на декември всичко е повече уют и очакване, повече топлина в дома и време за близките ни! Предстои ни много светлина, много размисли в дългите вечери, равносметките на отминаващата година, и най - накрая - упование с надежда в доброто, което винаги е повече! Избираме теми за наука и изкуство, за взаимодействието между тях. Ще ви срещнем с..
По коловозите на ярките светлини, които идват с наближаването на декември и ноемврийската политическа мъгла тръгват следобедните минути на предаването „Ден след ден“ по Радио Пловдив. Започваме с разговор за рекордно дългото заседание на 51-вото Народно събрание и осмия неуспешен опит за избор на негов председател. Преди заседанието на..
С Ралица Стоянова говорим за шестата ѝ изложба с картини и представяне на втората ѝ стихосбирка „Феникс. Възраждане“. С Владислав Христов ви разказваме повече за представянето на двуезичната хайку антология "Shining Wind/Сияен вятър". Сборникът е издание на Британско хайку общество, чийто председател е българката Илияна Стоянова и събира едни..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим с Евелина Славкова, социолог от..
Спорът около поддържането на античните мозайки в Епископската базилика на Филипопол се обогати с криминално-сензационни елементи. Директорът на археологическия музей доц. Костадин Кисьов съобщи за намерена ценна находка, но направено чрез грубо разкопаване на мозайките и крито впоследствие от служители на „Старинен Пловдив“. Директорката Елена..