Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нужен е пробив в дипломацията между Русия и Украйна

Инициативата може да дойде от по-малка държава като България, защото великите сили трудно се обединяват

Новата книга на преподавателя от катедра „История и археология“ на Пловдивския университет, асистент д-р Самуил Шивачев ще бъде представена на 21 декември, сряда в Държавен архив - Пловдив.

Книгата „Крепостното право в Русия XV-XX век“ е отпечатана от софийското издателство „Парадигма“. Тя представя изследователския труд на автора през последните 14 години. Шивачев каза: "Историята на крепостното право е истинската история на Русия. Това е поглед в един социален проблем, който вълнува руското общество векове наред. То създава народопсихологията на обикновения руснак, феноменът за „бащицата“, за силната ръка, за подчиненото положение, за вярата в свръхнационалните цели, които са подплатени с крайна жертвоготовност."

Рецензенти на книгата са доц. д-р Бойко Белегов, доц.д-р Русалена Пенджекова и доц. д-р Валентин Петрусенко. Предстои премиера в Пловдивския университет през януари 2023 г., както и в София. 

Живка Танчева разговаря с ас. д-р Шивачев, за книгата му и за войната в Украйна, с корените заложени още от началото на XX век.

"Войната в Украйна е териториален въпрос, но идва и от този вакуум на националностите, които се получи, след разпада на СССР", каза д-р Шивачев. Той припомни, че след разпада остана население, което е рускоговорящо в териториите на запад, което е родено там. 

"Дори днес има 300 000 рускоговорящи в Прибалтика, които нямат гражданство. Нещата са уредени само в Беларус. В Украйна положението беше такова, че наблягайки на украинската националност и език, население което е рускоговорящо беше директно определено за руснаци. А тези хора винаги са се смятали за украинци, нищо че са рускоговорящи, те имат поне 200 години живот в тази територии. Този антагонизъм изкристализира в  тези специфични отношения, още от 2008 г., от Оранжевата революция, минем през 2014 г. и стигнем до това, което наблюдаваме с войната. Днес това, което се изважда като защита на руския свят, не е така, защото войната на два братски народа, унищожи руския мир", каза историкът. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Община Хисаря планира по-високи данъци, включително такса смет

Община Хисаря планира да повиши 3 местни данъка - такса смет, туристическия и патентния данъкна територията на Хисаря и 11-те населени места от общината. Предложението е публикувано за обществено обсъждане на сайта на общината. Туристическият данък за категория „1 звезда“ се променя от 0,47 лв. на 1.00 лв; категория „2 звезди“ – от 0,58 лв...

публикувано на 19.11.24 в 15:18

Повече дейности обуславят повишените разходи за чистота в Пловдив

Увеличената с 16 милиона лева план-  сметка за поддържане на чистотата на Пловдив за 2025-та година ще гарантира по- добро изпълнение на дейностите по метене, миене и извозване на отпадъка, заяви в предаването „Точно днес“ заместник - кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Проектът на документа е в процес на обществено обсъждане и..

обновено на 19.11.24 в 13:50

"Дефиле на младото вино" в Стария Пловдив от 22 до 24.11.

По калдъръмените улички, пазещи атмосферата на отминали епохи, под магичното небе на Стария град в Пловдив, ще откриете осемнадесет възрожденски къщи, които с широко отворени врати очакват шестнадесетото издание на „Дефиле на младото вино“ Фестивалът ще се проведе на  22, 23 и 24 ноември. ФЕСТИВАЛНИ ЛОКАЦИИ И УЧАСТНИЦИ Участниците..

публикувано на 19.11.24 в 10:34

Ерол Садъков е перфектният заместник-кмет по транспорта

Новият заместник-кмет на Пловдив с ресор "Транспорт" Ерол Садъков е предложение на Сдружението „Браво, Пловдив“. Преди това Сдружението, което има петима общински съветници, свали доверието си от бившия заместник-кмет Савина Петкова, която също беше негов член. "Той е един от главните двигатели на сдружението ни. Той умее да мотивира хората,..

публикувано на 18.11.24 в 16:10

Ще се случи ли "дигиталното междучасие" в училищата?

Доколко приложима е забраната за използване на смартфони от учениците по време на час и в междучасията. Възможна ли е реализацията на така нареченото " дигитално междучасие " в Пловдив. Отговорите идват от началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова и директорите на Основно училище "Алеко Константинов" и Националната..

публикувано на 18.11.24 в 15:19