Средновековният Филипопол (Пловдив) наследява укрепителната система от I – VI век. Тя е изградена поетапно, като в крайния си вид се състои от три пояса. Първият обхваща високата част на Трихълмието, който се състои от три свързани хълма – Небет тепе, Таксим тепе и Джамбаз тепе. Тази стена загражда площ от 82,5 дка, разказа пред Радио Пловдив доц. д-р Камен Станев, от Кирило-Методиевския научен център към Българска академия на науките.
Съвсем наскоро излезе неговото изследване "Укрепителната система на средновековния Филипопол" в поредицата "Приноси към българската археология" на НАИМ на БАН. Изданието представя изследвания по средновековна археология, рецензии и отзиви.
Вторият пояс обхваща територията между Трихълмието и билото на Сахат тепе и защитава площ от 106 дка. Третият пояс обхваща равнинната територия южно от Трихълмието и Сахат тепе, както и източния склон на Трихълмието и равнината източно от него.
Въпреки че укрепителната система на Филипопол, включително и в периода на Средновековието, е била обект на редица изследвания, все още има редица неизяснени въпроси. Изследването е свързано с редица проблеми. На първо място, античният и средновековният град попадат в самия център на съвременния Пловдив, което силно ограничава възможностите за археологически проучвания само в рамките на терени, предвидени за ново строителство. Тази територия е активно обитавана през XV – XX в., в резултат на което археологическите пластове и структури са силно нарушени от различни вкопавания.
Камен Станев разказа още в интервюто, че през 1205 г. цар Калоян не само разрушил града, но отвел населението му на север от Стара планина. В резултат на това, през XIII – XIV в. обитаваната територия рязко намаляла, като обхващала Трихълмието и изолирани махали в ранината. Това означава, че отпаднала нуждата от поддържката на стената в равнината, ключови части от която били целенасочено разрушени през 1205 г.
Камен Станев разказа още, че му предстои да опише нови проучвания от спасителни разкопки в Пловдив, които са от римско време – I-II век до ранното Средновековие.
Може да чуете повече от двата звукови файла по темата.
Делото в Административния съд в Пловдив за това дали кариерите за инертни материали над Белащица могат да възобновят работа бе отложено за декември. Това съобщи а двокат Снежана Стефанова в програма "Ден след ден". На днешното заседение бе изслушана тройна експертиза от специалисти по водите, която казва ,че по никакъв начин кариерната дейност..
БДЖ остава монополист в обществената услуга за превоз на пътници. Това е регламентирано от решение на служебното правителство от 30-ти октомври. В същото време Синдикатът на железничарите към КНСБ поиска среща с транспортния министър Красимира Стоянова, която в медиите обяви, че ще разделят жп маршрутите на три лота. " Дошло е време за..
Община Хисаря планира да повиши 3 местни данъка - такса смет, туристическия и патентния данък на територията на Хисаря и 11-те населени места в общината. Предложението е публикувано за обществено обсъждане на сайта на общината. Туристическият данък за категория „1 звезда“ се променя от 0,47 лв. на 1.00 лв; категория „2 звезди“ – от 0,58 лв...
Увеличената с 16 милиона лева план- сметка за поддържане на чистотата на Пловдив за 2025-та година ще гарантира по- добро изпълнение на дейностите по метене, миене и извозване на отпадъка, заяви в предаването „Точно днес“ заместник - кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Проектът на документа е в процес на обществено обсъждане и..
По калдъръмените улички, пазещи атмосферата на отминали епохи, под магичното небе на Стария град в Пловдив, ще откриете осемнадесет възрожденски къщи, които с широко отворени врати очакват шестнадесетото издание на „Дефиле на младото вино“ Фестивалът ще се проведе на 22, 23 и 24 ноември. ФЕСТИВАЛНИ ЛОКАЦИИ И УЧАСТНИЦИ Участниците..