Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Февруарски фрагменти - "Точно днес"

Какво ще ни донесе февруари?

Освен с шегите на февруарския студ и недълготрайната снежна покривка, Малък Сечко се задава с нестабилен политически климат и с мъгляви прогнози за промени в  управленския и законодателен хаос. И  понеже  вълшебства на обществено-политическия терен не може да има, с лекота ги създава въображението на творческите личности. 

Подаръкът им за пловдичани можем да видим от днес до края на месеца в галерия "Сигна". За изложбата "Вълшебства в изобразителното изкуство" с участието на 23 български  живописци разказват галеристката Нели Петрова и свързаният емоционално с Пловдив художник Евгени Петров.

В първия ден на февруари почитаме жертвите на комунистическия режим. С историческа оценка за времето," чиято страница остана затворена без да бъде внимателно прочетена",  и  лутането сред съвременните идеологически пристрастия на политиците и гражданите - събеседник Тони Николов - главен редактор на електронния сайт "Портал Култура".

Часове остават до разпускането на 48-то Народно събрание от президента Румен Радев. За несбъднатите очаквания за сформиране на успешен Кабинет  и напразните усилия на електората да припознае в Парламента  хората, които конструктивно ще успеят да го представят  - журналистът Петко Георгиев с коментар и за позитивите от поредното отложено сбъдване на народните очаквания за по-стабилна държавност, гражданско общество и коалиционна политическа култура. 

В навечерето на Деня на влажните зони Българска фондация Биоразнообразие и Федерация Зелени  балкани организират онлайн среща-дискусия "Природата няма глас, тя има нас". За важността на проблема и защо на някои наши територии влажните зони са изчезнали и трябва спешно да се възстановят и още - какви законодателни промени са необходими, за да бъде запазено  богатството на България. Събеседник - биологът Христо Николов  - "Зелени балкани". 

В рубриката "Великите европейци" авторът Пламен Асенов  разказва за  Мери Уолстънкрафт - писател, философ, наричана "майката на феминизма".

В "Добро утро, Ден"  ни гостува актьорът  Константин Еленков. Паолина Комсалова разговаря с него.

А отговора на зададения в началото въпрос - какво време ще ни донесе февруари, ще чуем от Живка Танчева. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Точно днес" за езиците и шума на парите

Програма "Точно днес" на 21 февруари и как разчитаме проекта на държавен бюджет, след като държавната власт го представи пред работодатели и синдикати. Разговаряме по темата с икономиста Георги Вулджев . Ще излезе ли успешна прогнозата на финансовото министерство и как да се разпределят парите на държавата за 2025 година? Международният ден на майчиния..

публикувано на 20.02.25 в 15:27

Бойкот, заплахи и преговори "Ден след ден"

Цените на търговските вериги, на малките магазинчета и на фермерски пазари ще бъдат централна тема в предаването „Ден след ден“ на 20-ти февруари. Но не само. Както каза един от производителите, най- важно е мнението на „цар потребител“. Има или няма бойкот на търговските вериги в Пловдив и Пазарджик, къде потребителите пазаруваха днес и какво..

публикувано на 20.02.25 в 14:48

Изобилие и морско синьо във „Вход свободен“

Днес говорим за изобилие. Събитието “Как да отключим изобилие?“ е тази неделя, 23 февруари, с вход свободен. Наш гост е психологът Петя Горчева. На 22 февруари имаме възможността да ви поканим на дебютната изложба в Пловдив, на Илиана Цветкова, “Azur 420”. Повече от разговора ни с нея, след 14 часа. Очаквайте и рубриката..

публикувано на 20.02.25 в 09:30

ФинансираНЕ и политизираНе „Точно днес“

Втори бойкот на хранителните магазини организират четири организации точно днес. Време не само за равносметка, но и здрав разум. На този фон управляващата коалиция на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН правят плахи опити да представят нов проект на бюджет, който дава щедро на едни, а на други – не. За финансите и опитите за политика ще говорим в утрото..

обновено на 19.02.25 в 16:57

(Трябва & Няма) да платим „Ден след ден“

Заветите на Левски: знаем ли ги, разбираме ли ги, следваме ли ги? Защо се сещаме за Апостола само два пъти в годината? Можем ли да се измерваме с неговия аршин и да постигнем идеала му за силна и независима България? Отговори търси в репортажа си Димитър Владимиров , който разказва за поклонението пред паметника на Левски в Пловдив. Пари,..

публикувано на 19.02.25 в 14:51