Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Служебният кабинет да работи за коректност на изборите

"Служебното правителство "Гълъб Донев 1" опита да реагира, като управлява някои от кризите, предизвикани и от високата инфлация и необходимостта да реагира на икономическите предизвикателства и на предизвикателствата от  международната среда. Някои от оценките на анализаторите са позитивни, а други - не. Но за общата картина, трябва да се опитаме да дадем отговор на въпрос, който остана да виси в публичното пространство,  каква е причината да не бъде внесен бюджетът на държавата за тази година. От една страна - положителна, за да не бъде позволено да има популистки интерпретации във време на избори. Други експертни оценки на икономисти обаче сочат, че липсата на бюджет може да се окаже предпоставка за неизпълнение на програмата ни за влизане в еврозоната. Това подчерта Ваня Нушева, програмен директор на Асоциация "Прозрачност без граници".

Като лична оценка за дългосрочните действия на Служебния кабинет, които стратегически обвързват страната  в областта на енергийната инфраструктура, Нушева бе категорично критична. 

По думите й, сега е важно  да бъдат очертани перспективите пред следващото Служебно  правителство и основните му действия трябва да бъдат насочени към добрата организация на предстоящите избори и недопускане на филшификации и манипулиране на  изборния процес.

Каква ще бъде избирателната активност на предстоящите избори, ще зависи и от начина, по който политическите партии ще осъществят кампаниите си, за да мотивират своите избиратели. Поредицата от избори отблъсква избирателите. Като пример, Нушева посочи последната предизборна кампания, която придоби "уродливи  форми и причината за това бе изборното законодателство. То бе променено през 2021 г., когато бе предвидено, че всички участници имат право на равен брой радио и телевизионно време, без да бъдат отразени  спецификите на отделните политически субекти в изборния процес -  партии, които се явяват на олимпийския принцип, и редовните мотивирани партии".

Оценките на резултатите от гласуването с машини и с хартиена бюлетина през 2021 и 2022 г. е показало, че не е отчетено голямо намаление на подадените гласове машинно. Нушева бе категорична, че основните усилия на изборната администрация  трябва да бъдадт насочени към обучение на членовете на избирателните комисии  при попълването на протоколите.

Според Нушева, и на предстоящите избори се очаква да бъдат отчетени голям брой грешки. 

"Резултатите от проучвания на студенти от СУ "Климент Охридски", които са били извършени през април 2021, г. на избран брой секции от големите градове е показало, че в 90% от официалните протоколи са направени поправки. Това показва, че  секционните избирателни комисии не са били достатъчно обучени и не са се справили с изпълнението на методическите указания и разпоредбите на ИК.  От 3700 протокола в големите градове са отчетени над 35000 поправки в официалните протоколи от изборните резултати, а това показва, че във всеки протокол са направени средно 9-10 поправки. Това е основното предизвикателство пред секционните комисии и затова е важно ЦИК  какви  методически указания ще даде и какво обучение ще бъде направено на секционните избирателни комисии."

Повече от интервюто чуйте от звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В БСП не прощават поведение като на Григорова и Йончева

Социологът Юрий Асланов смята, че сглобяването на служебното правителство е трудно се само заради промените в конституцията, но и защото никой не очакваше разглобяване на сглобката. След като логиката се счупи, тя ще продължи да се чупи и за по- незначителни неща, каквото е служебното правителство, каза той в предаването "Ден след ден" на Радио..

публикувано на 23.04.24 в 15:59

Четенето на книги трябва да се насърчава

Книгите носят история, носят култура, носят идентичност, но най-вече ни помагат да развиваме себе си и своето критично мислене и умението да правим избори. Това каза в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив  Десислава Алексиева от Асоциация „Българска книга“, по повод днешния Международен ден на книгата и авторското право.  Все още не е..

публикувано на 23.04.24 в 15:49
Светлин Тачев

Вървим към тотална криза на демокрацията

Във вторник утро говорим за актуалните теми, за политика и ангажираност към проблемите на обществото. "Точно днес" коментираме с политолога д-р  Светлин Тачев  от "Галъп интернешънъл болкан", за последните назначения в служебния кабинет, за юнските избори 2 в 1 и партийните послания, както и дали може да очакваме редовен кабинет след 9 юни. По повод..

публикувано на 23.04.24 в 09:39

В Смолянско 963 избиратели гласуват за ЕП, но не и за наш парламент

97 070 са избирателите в Смолянска област, включени в предварителните списъци за изборите за членове на Европейски парламент, а за изборите за народни представители у нас на изборите на 9 юни 2024 г. списъците включват  96 107 избиратели. Това заяви пред Радио Пловдив новият председател на 22-ра Районна избирателна комисия в Смолян  Таня..

публикувано на 23.04.24 в 07:55
Любомир Минчев

Докато кметът се страхува, могат да му заграбят властта

Докато кметът Костадин Димитров се страхува да каже личните си позиции, то малките групи в Общинския съвет в Пловдив ще имат власт. Това коментира журналистът Любомир Минчев след бала на ГЕРБ. Според него се образува втори център на власт и той е в редиците на общинската администрация – групата около Владимир Темелков, който по думите му е..

публикувано на 22.04.24 в 16:42