Ноември започва ударно с идеята да касираме вота, който проведохме на 27 октомври. Кампанията срещу изборите се разраства, видеонаблюдението също се дебне прецизно, честността на изборния процес е под прицел, остава политиците да са консолидират - гласуват бюджета, заделят 200 млн. лева и отиваме на осми и девети избори. Говорим по темата с политолога д-р Теодор Славев, от Българския институт за правни инициативи.
Д-р Славев открои миналата кампания, като протекла с груби нарушения на изборните правила, които опорочиха честността на вота. "Най-емблематичното беше това с близката, малката стъпка, с която "Величие" не влязоха в парламента. Представители на партиите казват, че има и разминаване в техните резултати. Ние имаме основания да се поиска частично и цялостно касиране на вота от КС.", смята политологът. Той допълни, че тепърва ще се види пълната картина, защото сега имаме извадки от няколко СИК.
"Частичното касиране ще бъде много сложно, защото това означава да се прави по райони преразпределение на мандати.", предупреди Теодор Славев. По думите му на следващ вот е важно да не се повтарят същите нарушения и престъпления, което е работа на новите депутати, академичната общност и ЦИК. "Заедно те трябва да предложат такива промени в нормативната рамка, които да гарантират честността на вота.", каза д-р Славев. Той открои, че има срок от два месеца КС да се произнесе по евентуално внесено искане за касиране на вота, от народни представители или върховни съдии, президент, главен прокурор.
"Докато се произнесе Конституционният съд за касиране, ние вече може да сме в кампания за следващите избори", изрази опасения д-р Славев. Той не вижда нагласа в народното събрание за сформиране на мнозинство. "ГЕРБ продължава да държат на своето, че като първа политическа сила никой не може да им извива ръцете, но пропускат факта, че трябват още партии, за да управляват.", посочи д-р Славев.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..