Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Институциите да си партнират повече с производителите

Изключително тревожна тенденция е повишаването на цените на хранителните продукти

Защо продължават да поскъпват храните и доколко ефективен е механизмът на държавата за контрол на цените? В програма "Ден след ден" анализ на проф. Татяна Хубенова, председател на Съюза на икономистите в България.

Институциите започнаха проверки в страната за цените на хранителните продукти.

Проф. Хубенова каза: "Тези рутинни проверки се много желани от обществото, точно за да се откроят пазарните недъзи. Нагласите са проверките да дадат резултати за изводи и политики, които да се борят с по-добра организация за конкуренция на пазарите, както и да се търси къде е огнището на инфлацията."

"Обществото ни днес е консуматор на негативни резултати от картелни споразумения. Потребителят не е защитен, защото например, поне три дни преди изтичане на срока на годност, трябва стоките да се отделят на определено място", посочи проф. Хубенова.

Надценките на търговците: Знае се тази практика, но у нас няма регулаторен механизъм. Най-тревожно е буквалното сравнение с развитите пазари, където тези въпроси са регулирани.

"Какво се случва с българския производител, защото неговата цена е неконкурентно способна с другите цени на внос", попита икономистът.  По думите й анализите сочат, че в стоките са заложени инфлационните очаквания. Презастраховайки се търговците притискат производителя и не може напр. изкупната цена на млякото да е толкова ниска и да отива при толкова висока цена в магазина. 

Регулацията у нас: Регулиране на цените не значи администриране на цените. Трябва да има договорен процес между асоциациите на производителите и държавните институции.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ерол Садъков е перфектният заместник-кмет по транспорта

Новият заместник-кмет на Пловдив с ресор "Транспорт" Ерол Садъков е предложение на Сдружението „Браво, Пловдив“. Преди това Сдружението, което има петима общински съветници, свали доверието си от бившия заместник-кмет Савина Петкова, която също беше негов член. "Той е един от главните двигатели на сдружението ни. Той умее да мотивира хората,..

публикувано на 18.11.24 в 16:10

Ще се случи ли "дигиталното междучасие" в училищата?

Доколко приложима е забраната за използване на смартфони от учениците по време на час и в междучасията. Възможна ли е реализацията на така нареченото " дигитално междучасие " в Пловдив. Отговорите идват от началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова и директорите на Основно училище "Алеко Константинов" и Националната..

публикувано на 18.11.24 в 15:19

Храната е акцентът в Седмицата на предприемачеството

От днес до 24 ноември се провежда Световната седмица на предприемачеството.  В продължение на 17 години инициативата свързва и насърчава хора от цял свят да развиват своя потенциал и да допринасят за възраждането на предприемаческия дух и иновациите в своите общности.  В България инициативата за включване в тази световна седмица е на..

публикувано на 18.11.24 в 13:01
проф. Румяна Коларова

ГЕРБ и ПП-ДБ си мерят ината и искат да зададат тона

Преговорна среща между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ все още няма, тъй като и двете партии си мерят ината и се опитват да задават тона, да омаловажават  активността на другата партия. Това коментира политолога Румяна Коларова. Тя добави, че това е неприятно за гледане, както и че е контрапродуктивно що се отнася до резултатността. Коментира още, че..

публикувано на 18.11.24 в 11:01

Липсата на раков регистър е основен проблем

Тази година за трети пореден път ще се проведе Седмица на редките болести в Европарламента в Брюксел от 18- ти до 20- ти ноември . Мисията на инициативата е да се даде възможност на пациентските застъпници да придобият знания и умения, които да  им позволяват да участват ефективно, за да имат пряко въздействие върху живота на хората,..

публикувано на 18.11.24 в 10:09