Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Институциите да си партнират повече с производителите

Изключително тревожна тенденция е повишаването на цените на хранителните продукти

Защо продължават да поскъпват храните и доколко ефективен е механизмът на държавата за контрол на цените? В програма "Ден след ден" анализ на проф. Татяна Хубенова, председател на Съюза на икономистите в България.

Институциите започнаха проверки в страната за цените на хранителните продукти.

Проф. Хубенова каза: "Тези рутинни проверки се много желани от обществото, точно за да се откроят пазарните недъзи. Нагласите са проверките да дадат резултати за изводи и политики, които да се борят с по-добра организация за конкуренция на пазарите, както и да се търси къде е огнището на инфлацията."

"Обществото ни днес е консуматор на негативни резултати от картелни споразумения. Потребителят не е защитен, защото например, поне три дни преди изтичане на срока на годност, трябва стоките да се отделят на определено място", посочи проф. Хубенова.

Надценките на търговците: Знае се тази практика, но у нас няма регулаторен механизъм. Най-тревожно е буквалното сравнение с развитите пазари, където тези въпроси са регулирани.

"Какво се случва с българския производител, защото неговата цена е неконкурентно способна с другите цени на внос", попита икономистът.  По думите й анализите сочат, че в стоките са заложени инфлационните очаквания. Презастраховайки се търговците притискат производителя и не може напр. изкупната цена на млякото да е толкова ниска и да отива при толкова висока цена в магазина. 

Регулацията у нас: Регулиране на цените не значи администриране на цените. Трябва да има договорен процес между асоциациите на производителите и държавните институции.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Община Пловдив оказва помощ на около 500 социално слаби

Възрастната жена и синът й вече са настанени в приюта за бездомни хора и получават грижите на социалните работници – съобщи в интервю за Радио Пловдив директорът на „Социална политика“ в община Пловдив Веселина Ботева. Тя обяви този казус за разрешен от службите. Общината разполага с 25 места в приюта и с още 26 места в Центъра за..

публикувано на 17.01.25 в 09:09

Участието на БСП във властта е по-скоро компромис, а не победа

Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица  Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..

обновено на 16.01.25 в 16:29

Всяка партия в правителството гони свои прагматични цели

Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след  последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се  каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..

публикувано на 16.01.25 в 16:12

Железниците днес са по-зле отколкото преди 30-40 г.

Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години.   Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...

публикувано на 16.01.25 в 15:47
Татяна Буруджиева

Излизаме от цикъла на предсрочни избори

Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..

публикувано на 16.01.25 в 10:41