Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Залавянето на Левски не е заради предателство

Къкринско ханче

След Карлово Ловеч е другият град, който пази най- много спомени, градски легенди и загадки за Васил Левски. Ловеч е градът, който той избира за столица на революционната мрежа, която създава. Там хвърлилият расото в името на освобождението убива чирака Стойчо в опит да набави пари за делото. И ако Карлово е началото, то от Ловеч започва краят на Апостола и пътят му към безсмъртието. 

В Ловеч най- силно отекват версиите за предателството срещу него, а историци и изследователи продължават да търсят доказателства от пепелта на времето. И до днес общественост, политици и местната власт водят спорове дали поп Кръстьо е предателят на Левски и дали на негово име да бъде кръстен площад в стария квартал Вароша.

Историкът и изследовател на Левски Теодор Тончев от  музея в Ловеч от години твърди, че залавянето на Левски е резултат от стечение на обстоятелствата, както и че няма доказателства поп Кръстьо Никифоров да е предателят му.

Според Тончев залавянето на Апостола в Къкринското ханче на 27-ми декември е следствие на случайна среща предишния ден между него и водача му Никола Цвятков с две заптиета в местността „Пази мост“ на втория ден на Коледа през 1872 година. Пред тях Цвятков, когото познават, казва, че отива в Търново, а Левски, облечен в червени вехти турски дрехи обяснява, че отива на лозето си, за да провери колко тор са му доставили. След въпросите и отговорите срещата приключва, но няма как заптиетата да не са се осъмнили в разказа на странника, който отива на лозето си във втория ден на Коледа. Освен това снимката на Левски е разпространена в достатъчно екземпляри и връщайки се в Конака няма как заптиетата да не забележат приликата между непознатия от "Пази мост" и издирвания от османските власти. Така или иначе след тази случайна среща, потерята е пусната, обобщава историкът и добавя, че може би и Левски е подценил ситуацията и вместо да бяга с Никола Цвятков, той решава да отседне в Къкринско ханче, където е заловен.

Още три градски версии помнят ловченци за залавянето на Апостола. Една от тях, според изследователя, заслужава внимание. В писмо от месец май 1873-та година до Иван Драсов комитетски дейци му съобщават, че двамата „чапкъни“ Добри Механджията и Пано Бонджора /Пано Петков/, който е турски шпионин, са забелязали тогава непознат и още двама да напускат Ловеч. Те съобщават за странника на турските власти, след което потерята тръгва по дирите на непознатия и стига до Къкринското ханче. Случилото се има своето продължение няколко месеца по- късно. Получената информация Иван Драсов  съобщава в Турну Мъгуреле на Данаил Попов, а той я препраща на Любен Каравелов. И в  първата дописка от началото на месец юни във вестник „Независимост“ за предателството са посочени Пано Петков и Добри Механджията, „като в таз работа бил помешен и един поп“. В следващи публикации във вестника, чийто източник са Величка Хашнова и представители на рода Поплуканови, на преден план за предател на Левски е посочен поп Кръстьо, разказва Тончев.  

След залавянето на Димитър Общи заради обира край Арабаконак са арестувани  неколцина видни ловченци, съратници на Левски - Анастас Попхинов, Марин Поплуканов, Димитър Пъшков и са отведени в София. За разлика от тях Кръстьо Никифоров е задържан на 18-ти ноември в ловешкия конак, а на другата  сутрин е освободен и поставен под домашен арест.  По думите на Тончев най- спорният момент си остава защо поп Кръстьо е освободен. Едни смятат че е предател, други смятат, че не е, но това не го прави герой, а трети, че трябва да бъде издигнат на пиедестал, казва историкът. Той твърди, че е нямало как Левски да контактува през това време с поп Кръстьо, защото последният е бил под домашен арест. Факт е също, че  след освобождаването на свещеника арестите спират. 

 Заключението на историка е, че доказателства за предателство няма, но попът е удобният виновен, включително и за комитетски дейци, които също "не са издържали теста на времето". 

За църквата въпросът с невинноста на поп Кръстьо отдавна е решен. Преди 20 година в храма, в който е служил е поставена паметна плоча, на която е написано, че светлата му памет е помрачавана 120 години. На 26-ти януари тази година Общинският съвет на Ловеч отново реши площадът пред Художествената галерия в града да носи името "Свещеноиконом Кръстю Никифоров", а на 9-ти февруари областният управител го върна за ново обсъждане, заради процесуални пропуски. Така за пореден път през последните 20 години градът не може да вземе окончателно решение площадът да носи името на поп Кръстю.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Законодателните поправки отнемат правото да се говори

"Приетите промени в уредбата на образователната система в училищата представляват проблем, защото засягат гарантирани в Конвенцията за правата на човека основни права, гарантирани в правния ред на ЕС, засягат и равенството на гражданите пред закона, гарантирано в българската Конституция.  Във фазата на развитие на съвременното общество, в която се..

публикувано на 09.08.24 в 10:28

Политическият инженеринг е в духа на времето, в което живеем

За кризата в управлението на държавата, видимите и задкулисни схеми на партийните играчи и перспективите на политическия процес - коментар на политолога и преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски" доц.  Даниела Пастармаджиева . "Дали създадената криза има нещо общо с Конституцията? По-скоро ефектът е обратен, политическата криза доведе до..

публикувано на 09.08.24 в 10:10

Пловдив в Световния ден на любителите на книгата

9 август е денят, в който  отбелязваме Световния ден на любителите на книгата. Всяка година на тази дата чрез различни инициативи множество държави по света насърчават любовта към четенето.  Пловдив е един от най-четящите градове в България. Неслучайно в продължение на почти цял месец  всяка година в града се провежда..

публикувано на 09.08.24 в 09:35

Не е важна датата на изборите, а какво правят партиите след вота

В контекста на променената Конституция не мисля, че можем да очакваме някакви изненади. Това коментира в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Страхил Делийски в деня, в който започват консултациите при президента преди поредните предсрочни избори. По думите му, президентът винаги намира поводи да покаже, че има проблеми с новата..

публикувано на 08.08.24 в 10:15

Сграда, кладенец и пещ откриха археолозите под Бетонния мост

Богато устроен район с находки от II-III век откриха археолозите на терена под Бетонния мост. Ръководителят на екипа Петър Зидаров съобщи, че работят усилено по разкриването на основите на сграда, за която все още не може да се каже със сигурност дали е вила или религиозен център. До сградата има 4 гроба, в съседство откриват и погребение на малко..

публикувано на 08.08.24 в 09:08