Изкупните цени на млякото бяха между 1 и 1,35 лева за литър преди месец, а към днешната дата падат до 80 стотинки за литър. Според животновъдите цената вече е под себестойност и фалитите в сектора са вече факт. Друга част от производителите са с големи дългове, каза пред Радио Пловдив Георги Стоянов, който е президент на Българския фермерски съюз.
Високите цени на млякото и други основни продукти той обяснява с разходите на производители, преработватели, логистиката и политиката на търговците на дребно. Всички тези дейности са свързани с използването на енергия, допълнително съдържание и труд, който също е скъп, каза Стоянов и добави, че у нас процесът не е проследим
Според него у нас няма официална статистика в сравнителен план с другите държави от ЕС за цените на хранителните продукти.
Фермерите настояват за отговори дали българското производство е рентабилно и цената на продукцията отговаря на качеството. Това е въпрос на политика с държавата и трябва да бъде решен заедно, подчерта фермерът. Това означава цялостна промяна в политиката, ценообразуването и да се водят разговори с всички браншове, за да бъде може цената да е предсказуема. Той припомни, че заради войната в Украйна обстоятелствата са форсмажорни, което също оказва влияние на доставките и цените.
Ние сме пазарно ориентирана икономика, не знам как държавата ще се намеси с механизъм за влияние върху цените. Възможно е да е въз основа на качеството, коментира Георги Стоянов. По думите му МЗХ е отворено за разговори, включително и по Плана за възстановяване и устойчивост, но натрупаните и нерешените в миналото проблеми започват да излизат наяве, а министър Гечев е в ситуацията да гаси пожари.
Има нужда от цялостен поглед върху агросектора. На него му трябва подпомагане, възможности за разширяване и по- голяма конкурентноспособност, особено когато се задава Зелената сделка, е позицията на Българския фермерски съюз.
„Моята прогноза е, че е възможно да има редовно правителство, макар че шансът е много малък – според мен не повече от 10-15 процента“ – заяви в интервю за Радио Пловдив журналистът и политически наблюдател Иван Тропанкев. „ Ако има такова правителство, това ще е много добре за държавата. И дори то да е с къс хоризонт на действие..
Компанията за добив и преработка на медна руда „Асарел- Медет“ в Панагюрище спря производството си тази сутрин, в знак на протест срещу предложението за допълнителното облагане на предприятията от минно - добивната индустрия с 900 милиона лева догодина. Машинните мощности на „Асарел-Медет“ спряха малко след 6.30 часа днес и това се случва..
В проектобюджета за 2025 година агросекторът не само не е приоритет, но направо е пренебрегнат. Това пишат в позиция до медиите от Асоциацията на земеделските производители в България. В нея се отбелязва, че в Бюджет 2025 липсват прокламираните от властта през последните няколко месеца важни обещания – инвестиции от 1 милиард и 200 милиона лева..
Чуждоезиковите паралелки остават само в трите езикови гимназии, със 7 паралелки по-малко в гимназиите в Пловдив и областта предвижда план-приемът за следваща учебна година. Началникът на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова съобщи, че указанията на МОН сочат - о т всички 215 паралелки - 65,46% да са професионалните , което..
Доверчивост, непремерено желание за бърза печелба, икономическо невежество или изкусна измама, в която и просветените се губят, е поредната финансова пирамида ВЕTL? Експертното мнение на доц. Златогор Минчев от Института по информационни и комуникационни технологии на БАН и директор на Съвместния център за обучение, симулации и анализ към..