Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лицемерието е присъщо на политиците

"Енергийната криза започна през лятото на 2021 г., когато газът изхвърча като цена рязко със 100-200% нагоре. След това видяхме феноменални нива на електрическата енергия. И това е само и единствено следствие на внедряването на тази зелена антиутопия, която каза, че газ и въглища трябва да изчезнат.  Германците затвориха въглищните централи, стряха си ядрените, а след това започнаха пак да ги пускат. Това наистина е определена политика за спиране на инвестициите в изкопаемите горива и насочване към възобновяемите, които не могат да дадат такава стабилност".Това заяви икономистът Кузман Илиев.

Той припомни, че ЕП и ЕК са взели решение след 2035 година да няма коли с вътрешно горене като производство. Де факто, всеки, който не може да си купи електрическа кола, няма да може да разполага със собствен автомобил и този преход вече се случва в световен план. 

 "Въпросът е имаме ли в България достатъчно електрически станции, с които да зареждаме тези коли. Не, няма да имаме и достатъчна база за производство на електроенергия, с която да зареждаме. Това е единият проблем, но реалното измерение за откъсването от Европа вече съществува. Във Франция вече спират важни вътрешни полети, за да не се използва киросин. Скоро няма да има полети и между Франция и Италия...А съвсем скоро, заради скъпотията, която ще удари  най-бедните, няма да могат да хващат евтин полет до центровете на Европа и ще разчитат на ж.п. Но ние нямаме такава инфраструктура."

На въпрос защо не се случи масираното насищане на пазара с електрически автомобили, Илиев подчерта, че това е икономически неизгодно.

 "Ако държавата не налива пари и не прави политически опит, за да го бъде зеленият преход, това не е възможно.  И второ, те разчитат на батерии - те се произвеждат от алуминий, от литий и други изкопаеми стратегически материали, които не са екологични."

По думите на Илиев,  митът за зеления преход е много лицемерен и адски вреден за околната среда. Цивилизацията е функция на това, да имаш достатъчно енергия, която да можеш  да впрегнеш във всеки един момент. "Не виждам как, като се опитваме преждевременно да унищожим изкопаемите горива - газ и въглища, и удряме ядрената  енергегика, ще имаме такава енергия. И се вижда, че нямаме достатъчно, и че тя става скъпа, което си е някакъв енергиен холокост, колкото и пресилено да е казано.

Най-бедните стават много по-бедни и плащат най-високата цена.

"Надявам се обаче, това, което казвам, да е конспирация, но то е цитирано от сайта на Световния икономически форум. Там хората говорят, че вече никога няма да има частна собственост, че популацията в света е изключително много, че ние вредим на природата и че човекът трябва да изчезне, защото едва ли не приподата е в перфектно състояние и ни предоставя всички блага. Това не е вярно, но тези неща, за съжаление, са официална политика на ниво ЕК, Световен икономически форум, Световна банка. ЕЦБ приоритено прави регулациите така, че да се финансират проекти, които улавят изпражненията на кравите, за да няма  имисии и в такива проекти се наливат пари, вместо - в разумни и реални проекти, които водят до по-високи доходи и повече храни. Дори самата храна е ударена, говорят ни, че животновъдството трябва да е реформирано и ние да ядем буби"...

Лицемерието е присъщо на политиците от всякакъв калибър и тях не ги интересува липсата на инвестиции. Дебатът обаче е необходим и всеки трябва да постави аргументи на масата, вместо да се говори за "отворено общество" и "интеграция", да става така, че да не можем да ползваме "благините" на другите европейци, подчерта още Кузман Илиев. 

Повече от интервюто в звуковия файл:


По публикацията работи: Веселина Пеева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

ПУ "П. Хилендарски" спечели проект за 20 млн. лв. по ПВУ

Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ е бенефициент на мащабен проект, финансиран от Плана за възстановяване и устойчивост.  Проектът е по компонент „Иновативна България“, инвестиция 1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“, процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна..

публикувано на 12.12.24 в 10:49

Криотерапията преборва хроничната болка

Може ли да се пребори хроничната болка? Отговор на този въпрос дава приложеното иновативното лечение за намаляване и премахване на хронична болка чрез замразяване на сетивни нерви  в МБАЛ „Света Каридад“ в Пловдив. То беше извършено от екипите на д-р Никола Миленкович в отделението по анестезиология и интензивно лечение, който разказа в  програма..

публикувано на 12.12.24 в 10:15

Ресторантьорите са в чакаща стачна готовност

Ако парламентът гласува връщане на ставката на ДДС от 20% върху дейността на ресторантьорите, ще започнем поетапни стачни действия.  Това заяви пред Радио Пловдив  заместник-председателят на Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация и председател на пловдивското сдружение "Тракия" Еньо Енев .  Той посочи, че всичките 36..

публикувано на 12.12.24 в 09:19

Има 10-15% шанс за редовно правителство

„Моята прогноза е, че е възможно да има редовно правителство, макар че шансът е много малък – според мен не повече от 10-15 процента“ – заяви в интервю за Радио Пловдив журналистът и политически наблюдател Иван Тропанкев. „ Ако има такова правителство, това ще е много добре за държавата. И дори то да е с къс хоризонт на действие..

публикувано на 11.12.24 в 16:36

Допълнителният налог ще доведе до закриване на минни компании

Компанията за добив и преработка на медна руда „Асарел- Медет“ в Панагюрище спря производството си тази сутрин, в знак на протест срещу предложението за допълнителното облагане на предприятията от минно - добивната индустрия с 900 милиона лева догодина. Машинните мощности на „Асарел-Медет“ спряха малко след 6.30 часа днес и това се случва..

публикувано на 11.12.24 в 15:37