Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В интернет жените се групират като майки, а мъжете по интереси

"Данните от изследването, което направих в групите за родители, показаха, че в тях преобладават жените, и то в ролята им на майки. Любопитно беше да направя сравнение с общности от мъже в ролите им на бащи, които бяха много по-малко на брой и ми направи впечатление, че в малкото такива общности във фейсбук много по-малко се обсъждаха теми, свързани с мъжете в ролята им на бащи, а преобладаваха клубовете по интереси." Това заяви д-р по комуникации Ели Александрова по повод изследването й за социалната роля на жените "Виртуален матриархат".

По думите й,  жените в тези групи се изявяват като лидери на мнение, независимо дали една пред друга, като препоръчват напр. стоки или услуги за бита, но и като правещи предценка за по-важните избори в семейството. Това са потвърдили и маркетинговите стратегии на компаниите, предлагащи стоки и услуги на жените, независимо от факта, че много стоките, които са таргетирани като "мъжки", се маркетират към жените, тъй като те вземат решенията за покупка.

В някои от групите - обект на изследването се прокрадва темата за 8-ми март, за правата, насилието, а в други - те са основна тема за разговор. 

"В моето изследване направих паралел между реакциите по темата за Истанбулската конвенция, станала известна у нас като "Конвенция за третия пол", а все пак тя е насочена към превенция и мерки срещи насилието над жени. Изместването на фокуса от тази тема за мен беше достатъчно показателно, че по нея има още какво да се направи".

Д-р Александрова подчерта, като контрапункт на статистиката изнесена от КНСБ, че жените у нас получават 15% по-ниско заплащане от мъжете, че един от най-големите проценти на участие на жени в ръководни позиции  в държавите-членки в ЕС, е именно в България.

Тя бе категорична, че разговорът за правата на жените днес, ще бъде винаги актуален, тъй като се изпада в двете крайности - от пълно онеправдаване и незачитане до прекомерна еманципация.

"Жените са двигател на баланса и спокойствието в обществото и когато те са добре, обществото ще бъде здраво. Затова моето послание по темата е насочено към този баланс, да не изпадаме в крайности, да ценим това, че сме жени дотам, че да бъдем женствени и че сме пълноценни във всичките си социални роли".

Интервюто е в звуковия файл.


По публикацията работи: Веселина Пеева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49