В утрото на 10 март говорим за качеството на строителството и ремонтите на пътната инфраструктура, за бременността и какво можем да научим от биохимичния скрининг за плода, както и за обновената зала „Динозавър“ в Природонаучния музей.
Бременността е един от най-прекрасните периоди от живота на една жена, но с него идват и притесненията на майката за плода. При правилно и редовно проследяване още по време на бременността могат да бъдат установени не малко заболявания, а генетичните аномалии предвидени. Затова УМБАЛ „Св. Георги“ инициира безплатен биохимичен скрининг за родилките. За значението му и какви аномалии могат да бъдат установени чрез него ще говорим с д-р Христо Иванов, началник на Отделението по медицинска генетика.
Поглед обръщаме и към пътното строителство и ремонтите. Дискусията ще е за това каква структурна реформа е необходима в сектора, как той да бъде контролиран, така че да не шофираме по некачествени пътни участъци, които водят до катастрофи и жертви на пътя. Коментарът е на Богдан Милчев от Института за пътна безопасност.
Пренасяме ви и в праисторически времена, тогава когато са живели динозаврите. В последния работен ден от седмицата обновената зала „Динозаври“ в Природонаучния музей в Пловдив отваря врати. По темата говорим с директора на музея гл. ас. д-р Огнян Тодоров.
В минутите за култура, в женския месец, говорим за традиционната за Пловдив изложба „Дами канят“. Какви картини можем да видим на 13-то издание ще научим от председателя на Дружество на художниците в града Снежана Фурнаджиева
Преди всичко това обаче е рубриката „Добро утро, ден“. Гост тази седмица е емблематичният бивш инспектор от КАТ Ботьо Гергинов. С него ни среща Елена Крушкова.
Започваме след новините в 6 и сме до 9:30.
Последно неделно утро от декември, последно неделно утро за 2024! Споделяме го с хубава музика, приятни и полезни теми и компетентни събеседници. Срещаме с Даниела Сечкова, за един интересен разговор за етеричните масла. Познати и използвани от хилядолетия, етеричните масла са здраве от растенията и природата. Могат да бъдат вдишвани, дифузирани,..
В края на годината притихваме, за да осмислим всичко, което ни е движело напред през изминалите 11 месеца. А в края на 12-тия да погледнем и в огледалото за обратно виждане, а след това да тръгнем уверени напред към началото. С уроци, надежди и жажда за новото, с което ни предстои да се срещнем. В следобедната програма на Радио Пловдив, на Стефанов..
На Стефановден подаряваме всяка песен от ефира на хората, които празнуват името си днес - Стефан, Стоян и техните производни. Пожелаваме им здраве, късмет и берекет. Историята на „имената“ е толкова стара, че датира още от първите описани случаи на използване на писменост, което означава, че имена са били използвани и много преди това. Днес..
На 27 декември църквата почита Св. Стефан. В петъчното утро ще поздравим имениците, ще ви информираме за актуалната обсттановка след екстремното време от последните дни, ще питаме защо сме оптимисти за себе си и песимисти за дължавата и ще превъртим календара назад със спомени от годината, която си отива. Чуйте - социолога Павел Вълчев от "Алфа Рисърч"..
Честита Коледа! И днес в празничния вариант на утринната програма говорим за традицията, за надеждата и вярата. На втория ден от Коледа, 26 декември, се отбелязва Денят на Бащата. Денят на бащата е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете. В минутите след 9 часа ще говорим за споделеното бащинство и за желаните промени..