Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Очаква се правителство на хартиената коалиция

Последен вариант е да има нови избори на 2 юли

Любомир Аламанов
Снимка: Ани Петрова

В програма "Точно днес" разговор с експерта по публични комуникации Любомир Аламанов. Той коментира  резултатите от вота при 81 % обработени протоколи в ЦИК, с 2% преднина на ГЕРБ така: "Новината за мен е, че няма никаква новина! Ситуацията е същата, имаме ИТН, които влизат, след кратка пауза. Може би партиите са повече наострени една срещу друга и съм скептичен за начина, по който ще продължат преговорите."

Аламанов каза още: "ГЕРБ водят, и това означава, че те запазват железния си електорат, който имат. Тяхното водачество не надвишава броя гласове, които спечелиха октомври 2022 г. Те успяха да се мобилизират. Кампанията беше лична на Бойко Борисов и бе силно негативна. Борисов бе изплашен донякъде от нещо, и се опитваше да води кампания на живот и смърт, и само той говореше."

"Т.нар. изчегъртване бе срещу цялата система у нас, система от неработещи институции, след близо 12 години, в които ГЕРБ бе на власт", каза Любомир Аламанов. По думите му за коалицията ПП-ДБ и кампанията им трябва да се каже, че тя бе позитивна и мека

"В този момент със силна инфлация хората не разбраха напълно "Продължаваме промяната и Демократична България", каза експертът. Той очаква тази коалиция да продължи напред, защото техният опонент е силно мобилизиран. 

Аламанов коментира, изказването на Христо Иванов, че трябва да се водят разговори: "Дали това е протегната ръка директно към ГЕРБ ще видим, въпросът е какъв разговор ще се проведе занапред. Има три варианта, първи е този на коалиция на ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС, но не съм убеден че ще случи такава. Втори вариант е ГЕРБ, в коалиция с ИТН и ДПС, ГЕРБ могат да направят и друго правителство, например с БСП. Последен вариант е избори на 2 юли."

Аламанов заключи, че едва ли този вот ще е показателен за изборите за местна власт, които ще са тази есен.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Днес българите не могат да се съединят около лъжи

Точно днес честваме 139 години от Съединението на Княжество България с Източна Румели. Специален момент от историята ни, който ни дава повод да се замислим – къде сме днес и защо сме толкова разделени като общесво? В студиото на Радио Пловдив писателят и историк Йордан Велчев и известният художник Иван Тотев подчертаха, че големият въпрос..

публикувано на 06.09.24 в 10:51

Не можем да живеем добре, ако не работим за националния интерес

„Нито един от нас не може да живее добре и щастливо, ако не работим за общия национален интерес на България“, това заяви в интервю за Радио Пловдив Петър Стоянов, президент на България в периода 1997 – 2002 г. Според него българите трябва да имат самочувствие и да се измъкнат от дребнавите ситуации, в които попадаме толкова често..

публикувано на 06.09.24 в 09:10

Енергията на ЕСК трябва да продължи с акцент върху децата

Точно на 5 септември пред 10 години започна тази пловдивската приказка - Европейска столица на културата, а д-р Марияна Чолакова е един от най- отдадените на каузата и премина през целия нелек път на кандидатстването и реализацията на проекта. Пловдив отбелязва 10 години от обявяването си за ЕСК Днес тя припомни хората, с чиято енергия се роди..

публикувано на 05.09.24 в 11:16

24 часовият ни ритъм ни определя като южняци с балансиран режим

Много спим, малко работим, така на пръв поглед изглежда изводът от изследването "Бюджет н авремето", който НСИ оповести.  Оказва се, че населението на страната отделя за сън, хранене и други лични грижи средно по 12 часа и 28 минути от денонощието. За дейности, свързани с работа, учене и домакински задължения - 5 часа и 28 минути, за свободно време и..

публикувано на 05.09.24 в 10:50

Скептични сме за резултата от конкурсите за школски директори

Десетина дни преди началото на новата учебна година текат конкурси за директори на училища в цялата страна. Една трета от кандидатите не са успели да минат първия етап - писмената част. "Това, че 1/3 не са издържали нямаше да е трагедия, ако имаше море от желаещи да станат директори. За съжаление не е така, намаляват и желаещите мъже (те са едва 10..

публикувано на 05.09.24 в 10:34