За програма "Ден след ден" Марио Русинов от Организацията за честни избори коментира изборния процес в неделя. 150-те доброволци на ОЧИ са отчели серия нарушения, а едно от тях е гласуване от името на други избиратели в Сърница.
По думите му обаче, това е много трудно да се докаже и не е отчетено като нарушение, въпреки че от ОЧИ са подали сигнал. Според Русинов РИК е откликнала на някои от подадените сигнали, за други чакат все още отговор.
" Гражданското наблюдение е един от начините да се гарантират по-честни избори", категоричен е той
"Имаше някои порочни практики, които благодарение на сигнализиране от наша страна, бяха спрени. Имаше голям проблем по линия на това, че изборният процес беше усложнен изключително много за членове на СИК и затова имаше и доста грешки в самите протоколи от една страна, а от друга страна - членове на СИК се бяха отказали няколко дни преди самите избори и е трябвало резервите да вземат на тяхно място, голяма част, от които не бяха обучени", разказа Русинов.
По думите му в 100-те секции, които са наблюдавани, членовете на СИК в едва 50% са били обучени присъствено, а цели 20 изобщо не са минали през каквото и да е обучение.
"В този смисъл наблюдавахме и напрежение от една страна, а от друга страна грешки и неподготвеност. Това са неща, за които сериозно трябва се рефлектира от страна на ЦИК, която беше автор на протокола, на законодателя от друга страна, защото с поправките в ИК и въвеждането на паралелно гласуване с хартия и машини, всъщност направи комбинация от възможно най-лошото и на последно място от самите партии, защото те са, които излъчват членове на избирателни комисии и въпреки усложнения процес и голямата умора, то е факт, че не всички от представителите на партиите в СИК -те бяха на достатъчно добро ниво, за да администрират правилно изборите", коментира Русинов.
По думите му е имала членове в комисиите, които не са присъствали през цялото време -те са се подписали в началото на деня, после са си отишли и са дошли за края на изборния ден.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага да..
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..