Велики петък е най-тъжният и страшен ден от Страстната седмица. Това е денят, в който християните съпреживяват страданията на Спасителя - поруган, бичуван и разпнат. Ден за смирение и пост - баз храна и вода.
На Велики петък Исус е погребан в каменен саркофаг в пещера, пред която поставят стража и огромен камък на входа.
През деня не се служи литургия, а на вечерната служба в храма се съпреживява Христовата смърт – изнася се Христовата плащаница, посветена на погребението на Спасителя. С нея се обикаля около храма и символично се извършва погребението на Христос. В края на службата свещеникът взима плащаницата от престола и я полага в „гроба“ – в центъра на храма.
Поклонението на плащаницата продължава две денонощия, до късно в събота вечер, когато тя се внася обратно в олтара – минути преди пасхалното шествие на кръста.
За кръста като възможност за равносметка, истина и оръжие срещу пошлостта и грозотата в света и завръщането към историчността на тъжното събитие с молитва за духовно просветление - доц. Екатерина Дамянова - преподавател по библейска археология в СУ "Климент Охридски".
Между дежурната ритуалност и съзнателното православие - за белезите от раните в голямата тишина на смутения от тревожното време Свят, българската Голгота, трудните истина и покаянието в дефицит - писателят проф. Валери Стефанов.
За ценностните предизвикателства пред хората, които влязоха в сградата на българския Парламент с клетва, за цената на компромисите и вечните морални принципи - репери на демокрацията и парламентаризма - събеседници: прокурорът и преподавател по европейско право Владимир Вълев и неговите студенти Габриела Стойчева и Георги Табрев - преди Деня на българската Конституция и професионалния празник на юристите 16 април.
Какво се случва в 49-то НС, след отказа на депутатите да изберат председател. За политическите сигнали на партиите в тишината на спрелия часовник до 19 април - разговор с политолога от УНСС Александър Димитров.
Книгата на режисьора Петър Денчев "Употреба и функция на пространството в театралния спектакъл" излиза с печата на ИК "Жанет 45". Разговор за феномена на пространството, като театрално и символно решение, драматургията и повтаряемостта на ритуалното и възпитанието на въображението.
"Добро утро, Ден" и в последния ден от Страстната седмица оставаме в компанията на Атанас Маринчешки.
Късен старт на работната седмица, за една идея повече спокойствие и положителна нагласа към седмицата. Така сме настроени в днешното издание на "Вход свободен" - лежерно, но с отговорност подхождаме към темите. Продължаваме да изграждаме добри и устойчиви навици, защото все още е февруари. Консултант в този ефирен кръжок за полезно ежедневие е Андрей..
Новата седмица продължава дебата за бюджета , който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Въпросът е към вицепрезидента на КТ "Подкрепа" Ионаис Партениотис. Защо заразата от птичи грип в Пловдивска област расте? Трето огнище установиха ветеринарните власти и по думите на..
Днес в предаването посрещаме любимия на поколения българи киноактьор Любен Чаталов. В навечерието на 75-тия му рожден ден ще говорим за пътя на артиста през годините, 200-те роли в киното, срещите със звезди от световната сцена, обичта на публиката и любовта, която огрява дните му. Във втората част на Клуб “Неделя” предстои среща с един..
Посрещаме заедно последната неделя на февруари. Студено, но слънчево, времето все пак напомня за предстоящата пролет.Такива са и емоциите нй - светли, с надежда за по - добри дни! Със Сърпухи Каприелян - ръководител на Арменската скаутска организация “Хоменътмен”. За идеите, за целите на скаутското движение, ще ни разкаже гостенката ни, както и за..
Дългогодишният водещ на предаването „Нощен хоризонт“ на БНР Румен Стоичков е гост в рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица. Той има над 1600 предавания и над 2000 репортажа. Работата му винаги е била посветена на хората и решаването на техните проблеми. Категоричен е, че един репортер трябва да подобрява живота на хората. В продължение..