Велики петък е най-тъжният и страшен ден от Страстната седмица. Това е денят, в който християните съпреживяват страданията на Спасителя - поруган, бичуван и разпнат. Ден за смирение и пост - баз храна и вода.
На Велики петък Исус е погребан в каменен саркофаг в пещера, пред която поставят стража и огромен камък на входа.
През деня не се служи литургия, а на вечерната служба в храма се съпреживява Христовата смърт – изнася се Христовата плащаница, посветена на погребението на Спасителя. С нея се обикаля около храма и символично се извършва погребението на Христос. В края на службата свещеникът взима плащаницата от престола и я полага в „гроба“ – в центъра на храма.
Поклонението на плащаницата продължава две денонощия, до късно в събота вечер, когато тя се внася обратно в олтара – минути преди пасхалното шествие на кръста.
За кръста като възможност за равносметка, истина и оръжие срещу пошлостта и грозотата в света и завръщането към историчността на тъжното събитие с молитва за духовно просветление - доц. Екатерина Дамянова - преподавател по библейска археология в СУ "Климент Охридски".
Между дежурната ритуалност и съзнателното православие - за белезите от раните в голямата тишина на смутения от тревожното време Свят, българската Голгота, трудните истина и покаянието в дефицит - писателят проф. Валери Стефанов.
За ценностните предизвикателства пред хората, които влязоха в сградата на българския Парламент с клетва, за цената на компромисите и вечните морални принципи - репери на демокрацията и парламентаризма - събеседници: прокурорът и преподавател по европейско право Владимир Вълев и неговите студенти Габриела Стойчева и Георги Табрев - преди Деня на българската Конституция и професионалния празник на юристите 16 април.
Какво се случва в 49-то НС, след отказа на депутатите да изберат председател. За политическите сигнали на партиите в тишината на спрелия часовник до 19 април - разговор с политолога от УНСС Александър Димитров.
Книгата на режисьора Петър Денчев "Употреба и функция на пространството в театралния спектакъл" излиза с печата на ИК "Жанет 45". Разговор за феномена на пространството, като театрално и символно решение, драматургията и повтаряемостта на ритуалното и възпитанието на въображението.
"Добро утро, Ден" и в последния ден от Страстната седмица оставаме в компанията на Атанас Маринчешки.
Тази неделя говорим за руните. Как ни помагат и напътстват? Рунологът, Пламена Гиргинова, разказва. Очаквайте и епизод пореден на рубриката ни с Елена Шахънска. Темата е „Подхранване на мозъка“. От утре стартира проектът „Емоции и жестове“. Разговаряме със Сердар Чалъшкан. С психолога Даниел Троев коментираме тревожността и как да се..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Петък винаги е насочен към предстоящите почивни дни. Предвид края на първия учебен срок за учениците, голяма част от свободеното време и времето за семейството, минава под мотото - "Наближава края, стегни се!". Как да съчетаем ангажиментите, задачите и все пак да имаме част от времето за забаления и релакс? Въпроси, които все по - трудно намират отговор в..
На Антонов ден с делничните теми и анализ на случващото се в Пловдив и страната. Теми и събеседници петък сутрин. Какво може да очакваме от избранато редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? И още - за компромисите и властта. Въпроси към дептута от ИТН Станислав..
Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на три от партиите в нея, а за това как ще бъде възмездена четвъртата продължават да се правят предположения. Наши събеседници ще бъдат Стояна Георгиева, която ръководи информационния сайт „Медиапул“, както и депутатът от „БСП Обединена..