Припомням, че Съветът на ректорите, синдикатът за висше образование и студентските съвети направиха разчет какви средства са необходими в сферата, като те се позовават на текстовете на Стратегията за развитие на висшето образование за периода 2021-2023 г.
Допълнителните средства трябва да са насочени приоритетно в няколко сфери. Част от тях са за довършване на продължаващите ремонти в студентските общежития и столове, компенсиране отпадането на учебните такси за студенти от защитени и приоритетни специалности и увеличение средно с 12% на минималните основни заплати за академичния състав, което бе прието преди година с постановление на Министерския съвет и е невъзможно да бъде изпълнявано при сегашния бюджет
“Ремонтите на общежитията не могат да бъдат довършени, заради инфлацията. В Пловдив един от блоковете на УХТ, който се намира на бул. Марица, изобщо не може да се използва, защото трябва да се направят ремонти на канализации, водоснабдявания, Сградата трябва да се санира, мебилировката трябва да се смени.
Чайките също имат нужда от ремонти, но те не са толкова належащи, защото те все пак се използват.Приоритет ни е да отворим затворените блокове”, обясни Палигорова.
Тя подчерта, че е важно и стипендиите за докторантите да бъдат не в размер на 500 лв., а на 1000 лв. както е през последните месеци.
От един редовен докторант се очаква освен да учи, да не работи, а с тези средства трудно би се издържал”, аргументира се Палигорова.
По думите й ако не бъдат отпуснати исканите средства за покриване на таксите за защитените специалности е, то е възможно още повече да намалеят студентите в тези направления. Такива специалности са например педагогиките, машиностроенето, биоинформатиката, биологията, химията, електротехниката.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..