Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Оръжията не убиват, убиват хората, в чийто ръце те попадат

| обновено на 05.05.23 в 16:52

Профилът на сръбското момче Коста, което извърши масово убийство в училище в Белград отговаря на профила на другите деца - убийци по света, каза пред Радио Пловдив училищният психолог и баща на четири деца Калин Гайтанджиев. "Това е много тъжен, много самотен, невзрачен човек. В него бушува тъгата, която продуцира гневът, който пък го кара да натисне спусъка", обясни той. 

Според него специално за Сърбия има и друго обяснение. "Тя е изключително травмирана държава, нацията също. Те преживяха диктатурата на Тито, после преживяха Милошевич. Те събираха гняв, безпомощност и това намира израз в следващите поколения след преките свидетели.  700 хиляди единици огнестрелни оръжия има у сърбите и като изключим логиката, всичко друго навежда на мисълта, че това ще се случи", подчерта психологът. 


По думите му  оръжията не убиват, убиват хората, в чийто ръце попадат оръжията. Специалистът припомни, че Коста е  оставил писмо, че е много тъжен, обиден е и е психопат. "Тези  две неща не фигурират в емоционалния багаж на психопата. Психопатът е човек, който не е в контакт с емоциите си. Тъжният човек трябва да бъде утешен. Когато утешаваме тъжното дете, ние не вземаме решения вместо него, а му показваме, че ни пука за него", обясни Гайтанджиев. 

Въпросът за отговорността се задава най- често, защото сме рационални същества и търсим отговори на въпросите, но в случая отговорност много трудно може да се понесе, добави той и определи като абсурдна идеята на сръбския президент Александър Вучич да намали възрастта за носене на отговорност. "Отговорност трябва да носи цялото общество и то не конкретно затова какво се случва, а защо се случва. Фокусът трябва да бъде поставен върху това, че сам човекът като личност е ценен  и трябва да бъде разбран какво се случва вътре в него. В това отношение ролята на родителите е много важна", коментира Калин Гайтанджиев. 

Кризите ще продължат, докато не разберем вътрешността на човека, че той може да тъгува, да се ядосва. Когато сме наясно със себе си, ще бъдем готови да посрещнем тези кризи, прогнозира психологът.

Според него ценностната система на хората се променя и то не към добро. "Най- висшата ценност е правото на живот, след нея е правото на равно достойнство и след това нашата потребност да бъдем видяни, разбрани и утешени. Ако тази пирамида се размести, тя рухва", поясни той. 

В практиката си психологът констатира, че все повече хора започват да се грижат за психичното си състояние и  за общата си психична култура. Помощ търси съзнателният човек, търси добрият човек, този който вижда, че другия страда, каза още Калин Гайтанджиев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

И светът, и България се нуждаят от баланс и ценностно съгласие

Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..

публикувано на 23.12.24 в 10:44

Главен инспектор Димитър Бришимов в "Добро утро, ден!"

Димитър Бришимов  е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..

обновено на 21.12.24 в 14:07
Михаил Кръстев

Имаме проблеми с управлението на публичните финанси

Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет?  Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на  Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..

публикувано на 20.12.24 в 09:50