В утрото на 18 май във фокуса на вниманието ни са словото, войната по върховете на държавата, която доведе до (без)крайна политическа и правосъдна кризи и нови разговори за необходимостта от конституционни промени. Ще говорим и за културните събития в града, които внасят пъстрота в иначе сивата действителност, която се опитва да ни залее през последните 2 години. Ето и акцентите:
Вместо политическият пъзел да се разплита каквито изгледи имаше до преди дни, той сякаш отново започна да се завързва и да тъпче на едно място. Шансовете за подкрепа на кабинета на Мария Габриел все повече намаляват. В същото време вторите ПП - ДБ ще имат нелеката задача да търсят подкрепа не само за правителство, но и за съдебна реформа чрез промени в Конституцията.
За скритите неща зад интересната и драматична политическа ситуация ще говорим с политолога Марая Цветкова. Заедно търсим отговор на въпросите каква ще е съдбата на първите два мандата и доколко реални са възможностите за подкрепа на конституционни промени.
Темата за конституционните промени с акцент ефективността и наложителността им продължаваме с доц. д-р Христо Паунов, който е специалист по Конституционно право и преподавател в ПУ „Паисий Хилендарски“.
На територията на университета ще останем и с още един разговор. Той е с декана на Филологическия факултет доц. Константин Куцаров. Поводът е 25 юбилейна научна конференция „Заветът на словото“ и 50-годишнината на факултета.
И още – говорим с професор Христо Пимпирев за биографичната му книга "Антарктическият стопаджия", посветена на българските мисии на ледения континент. Представянето й ще бъде в четвъртък от 18:00 часа в зала "Планетариум " на Регионален природонаучен музей - Пловдив
A Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ представя четири впечатляващи арт събития в рамките на третото си издание на фестивала Made at the Academy. Какво е новото в изданието тази година ще ни каже деканът на висшето учебно заведение Тони Шекерджиева – Новак.
Преди всичко това е рубриката „Добро утро, Ден“. Гост в нея тази седмица е джазменът Боби Вълчев.
Втори бойкот на хранителните магазини организират четири организации точно днес. Време не само за равносметка, но и здрав разум. На този фон управляващата коалиция на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН правят плахи опити да представят нов проект на бюджет, който дава щедро на едни, а на други – не. За финансите и опитите за политика ще говорим в утрото..
Заветите на Левски: знаем ли ги, разбираме ли ги, следваме ли ги? Защо се сещаме за Апостола само два пъти в годината? Можем ли да се измерваме с неговия аршин и да постигнем идеала му за силна и независима България? Отговори търси в репортажа си Димитър Владимиров , който разказва за поклонението пред паметника на Левски в Пловдив. Пари,..
Днес, когато се навършват 152 години от гибелта на Апостола, прекланяме глави пред делото на най-светлата личност в нашата история! За усещането да носиш Левски в сърцето, във вените ти да тече неговата кръв, да гориш с онзи пламък, с който е горял и той, разказва Христина Богданова - прапраплеменница на Васил Левски. Приликата е повече от поразителна -..
В утрото на 19 февруари продължават възпоменателните прояви в памет на Васил Левски. През последните години годишнината от обесването на Апостола на свободата се чества в два поредни дни, тъй като едни смятат, че по нов стил това е 18-и февруари, а други – 19-и февруари. 152 години след бесилото си спомняме за делото на Левски и неговите завети...
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна дискусиите за това какво да включва споразумението за мир стигнаха и до най-чувствителната част-възможното изпращане на миротворчески сили в Украйна. Европейските страни реагират противоречиво, а днес българският президент каза, че е категорично против изпращане на български войници в..