На големия християнски празник Възнесение Господне, който народът ни нарича Спасовден, а за шофьорите е професионален празник, се движим по оста на темите и конфликтите на деня.
И четвъртък сутрин във фокуса на вниманието ни продължава да е политиката – направленията са две – съставянето на правителство и необходимостта от изготвяне на бюджет 2023, погледнато през призмата на поредното недоволство от заплащането в един от държавните сектори.
За ефективността на поредния нетрадиционен ход на политиците с цел излизане от парламентарната криза или с други думи казано правителство на ротационен принцип говорим с политолога Христо Панчугов.
На фона на опитите за съставяне на стабилно парламентарно мнозинство недоволството в държавния сектор продължава да назрява. Поредна стачка на служители ще бележи 25 май. Този път недоволството идва от работещите в Националния осигурителен институт, които настояват за увеличение на възнагражденията им с минимум 30 %. Стачните им действия са подкрепени от двата най-големи синдиката у нас КТ „Подкрепа“ и КНСБ. Исканията на служителите от осигурителния институт коментираме с председателя на КТ Подкрепа в Пловдив Атанас Кръстев.
На Спасовден, който е професионален празник на шофьорите, обръщаме поглед към пътната безопасност и ефективните мерки за намаляване на инцидентите на пътя. Разговорът е с Трендафил Маринов от Съюза на автоинструкторите.
А за традицията на Спасовден, за специалното хоро и молитвата за дъжд, за забраните разказва доц. Ангел Янков, директор на Регионален етнографски музей – Пловдив.
Поглед обръщаме и към занаятчийството. Председателят на Управителния съвет на Регионална занаятчийска камара - Пловдив Тони Симидчиева ще ни покани на Пролетния панаир на занаятите. Своите изделия там ще покажат 30 майстори и калфи. Ще има и демонстрации на живо.
В зона „Култура“ Веселина Пеева ни среща с Ивайла Александрова. Разговорът е за документалния й роман „Оловна тишина. Историята на един разстрел“.
Преди всичко това е поредната ни среща в "Добро утро, ден!" със световно известния диригент Максим Ешкенази.
Втори бойкот на хранителните магазини организират четири организации точно днес. Време не само за равносметка, но и здрав разум. На този фон управляващата коалиция на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН правят плахи опити да представят нов проект на бюджет, който дава щедро на едни, а на други – не. За финансите и опитите за политика ще говорим в утрото..
Заветите на Левски: знаем ли ги, разбираме ли ги, следваме ли ги? Защо се сещаме за Апостола само два пъти в годината? Можем ли да се измерваме с неговия аршин и да постигнем идеала му за силна и независима България? Отговори търси в репортажа си Димитър Владимиров , който разказва за поклонението пред паметника на Левски в Пловдив. Пари,..
Днес, когато се навършват 152 години от гибелта на Апостола, прекланяме глави пред делото на най-светлата личност в нашата история! За усещането да носиш Левски в сърцето, във вените ти да тече неговата кръв, да гориш с онзи пламък, с който е горял и той, разказва Христина Богданова - прапраплеменница на Васил Левски. Приликата е повече от поразителна -..
В утрото на 19 февруари продължават възпоменателните прояви в памет на Васил Левски. През последните години годишнината от обесването на Апостола на свободата се чества в два поредни дни, тъй като едни смятат, че по нов стил това е 18-и февруари, а други – 19-и февруари. 152 години след бесилото си спомняме за делото на Левски и неговите завети...
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна дискусиите за това какво да включва споразумението за мир стигнаха и до най-чувствителната част-възможното изпращане на миротворчески сили в Украйна. Европейските страни реагират противоречиво, а днес българският президент каза, че е категорично против изпращане на български войници в..