Има мнозинство за гласуване на кабинет, има ясни заявки от лидерите на първите 2 политически сили, че такова мнозинство трябва да се гласува. Има и нагласи в обществото, че редовен кабинет вече е необходим, за да "оправи нещата" и животът да тръгне по-добре, коментира в предаването "Точно днес" политологът Георги Киряков.
За оперативно мнозинство, което да гласува правителството, ДПС е ненужна, защото 2-те големи коалиции имат 132-ма депутати. ДПС е нужна за конституционното мнозинство, което да прокара много важна и дългосрочна реформа, свързана с Конституцията. Тук обаче ДПС може да изиграе и много негативна роля, защото партията няма да се съгласи на каквато и да е съдебна реформа, допълни той.
Киряков посочи, че съдебната реформа и промените в Конституцията са дългосрочна цел, а оперативната - за гласуване на правителството, е по-важна и по-спешна.
Той изброи важните приоритети, които предстоят: освен Шенген и еврозоната, овладяването на инфлацията и обедняването на хората, успокояване на политическата и икономическата ситуация у нас, за да влязат чужди инвестиции, гласуване на законите по Плана за възстановяване и устойчивост и др.
"Ще има доста недоволни, защото трябва да се вземат доста "кървави" решения. Всички обаче трябва да подходят отговорно, а не да решават свои проблеми и цели", подчерта политологът.
Киряков допълни, че много е важен и въпросът дали ще оцелее кабинетът в следващите 9 месеца, но не трябва да се търси допълнително напрежение.
"Защо се прави тази коалиция, въпреки че "си нямат доверие" по думите на Н. Денков? Отговорът е видимият страх от страна на ГЕРБ да не бъде арестуван техният лидер Бойко Борисов по обвинение, че е подпомагал или участвал в корупционни схеми", смята политологът.
Ключът за живота на този кабинет е какъв ще е резултатът от тези проверки, които доскоро бяха "на трупчета", допълни той.
Цялото интервю на Елена Крушкова с политолога Георги Киряков е в прикачения файл.
На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..