"Заявките на политическите партии са да извършат конституционна реформа така, че въпросът с контрола върху главния прокурор да бъде решен веднъж завинаги. Преди това обаче е важен въпросът за стартиращата днес процедура за избор на нов главен прокурор и за избора на изпълняващия длъжността "главен прокурор", тъй като един от членовете на ВСС вчера посочи, че следващата седмица трябва да бъде свикано извънредно заседание на Съвета, който да се заеме с този избор." Това коментира политологът доц.д-р Милен Любенов.
По думите му, това ще даде ясни сигнали за посоката на движение през следващите дни и дали то ще доведе до някакви политически реакции. Напрежението в рамките на управляващото мнозинство е голямо и то може да се задълбочи и по отношение на дебата свързан със съдебната система.
Доц. Любенов подчерта, че основно предизвикателство пред това Правителство са плаващите мнозинства.
"Още миналата седмица видяхме това и то е показателно, че и през следващите седмици работата между двете основни коалиции ще е доста трудна. Това е и ясен знак от страна на ГЕРБ-СДС, които и през миналата седмица демонстрираха на ПП, че те нямат мнозинство и че ще трябва да се съобразяват с тях."
Коалицията ГЕРБ-СДС - ПП-ДБ, която ПП не нарича "коалиция", е силно асиметрична.
"Заявено официално в Правителството има само един министър от ГЕРБ-СДС - Мария Габриел. ГЕРБ-СДС казват, че няма да носят отговорност за това Правителство, защото отговарят само за външната политика и това изглежда несериозно, защото с гласовете си те за избрали това Правителство. Но тази асиметричност вътре в рамките на Правителството предполага такова отношение. Без подписване на ясно споразумение и изработване на механизми, чрез които да се взимат решения вътре в рамките на Правителството, ще ставаме постоянно свидетели на вътрешни конфликти."
Правителството ще бъде нестабилно и това е заложено от начина, по който то е било създадено, заяви доц. Любенов.
Като основен проблем в съдебната система той посочи политическите зависимости, подчертани и от Иван Гешев в неговите изказвания, вкл. и посочвайки оказания върху него натиск.
"Министърът на правосъдието трябва да направи специално заседание на ВСС, в което да бъдат обсъдени въпросите със зависимостите и доколко представителите на Съвета се чувстват свободни. Трябва да се изясни и кой стои зад атентата срещу Гешев и кои са поръчителите, защото той отключи всички тези процеси".
Доц. Любенов бе категоричен, че ниша за поява на нови партии има винаги. Въпросът обаче е как се появяват тези партии - дали в резултат на генериране на определени процеси в гражданското общество или - на базата на политически инженеринг, зад който стоят определени корпоративни интереси.
"Двете формации, които се обединиха и застанаха зад Правителството, продължават да бъдат антагонисти и целта и на едната, и на другата е да унищожи своя противник".
Интервюто - звуковия файл:
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..