Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Очаквам да обсъдят енергийната тема и възстановяването на Украйна след войната

Визитата на Зеленски у нас е знак на доверие към кабинета

Снимка: БГНЕС

Визитата на украинския президент Володимир Зеленски в България е знак на доверие към правителството ни и на изразяване на по-ясна позиция на страната ни по отношение на войната Русия – Украйна. Това от своя страна ще накара света също да повиши доверието си към нас. Това коментира Илиян Василев, бивш посланик на България в Русия.

Той подчерта, че в политиката всичко се основава на доверие и това е една добра предпоставка за увеличаване шансовете за приемането на България в Шенген и влизането в еврозоната.

„Също така трябва да си даваме сметка, че България е в списъка със страни, които пряко са допринесли за войната със строителството на Турски поток. България допринесе Путин да затвори енергийните си клещи Северен поток и Турски поток, с което рязко намали зависимостта от транзита през Украйна, което му отвори ръцете за агресията. В този смисъл България има какво да компенсира“, каза Василев.

Според него сред обсъжданите теми по време на визитата ще бъдат не само военните действия, но и възстановяването след края на войната, както и енергетиката.

„Става дума за евентуалната продажба на реакторите ни в Белене, но и за стратегическо партньорство по осигуряване на достъп на природен газ от Южния газов коридор до газохранилищата на Украйна, които са балансьор за целия европейски пазар“, обясни Василев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

ПП-ДБ искат актуални данни от общината и "бял билет" заради мръсния въздух

Тази сутрин също има замърсяване на въздуха в Пловдив. През последнте дни наблюдаваме сериозни надвишавания на нормите за чистота на въздуха. По закон среднодневната норма е 50 мигрограма на кубичен метър и тя не трябва да бъде превишавана повече от  35 дни в годината. А ние тези 35 дни сме ги направили още от началото на годината, защото..

обновено на 26.02.25 в 09:38
проф. Татяна Дронзина

От търгашеската сделка за Украйна губят всички

"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет  проф. Татяна Дронзина  коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент  Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..

публикувано на 25.02.25 в 16:50
Георги Стоев

Нужна е по-широка кампания за еврото

"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..

публикувано на 25.02.25 в 15:48

Въпреки протеста на „Възраждане“ нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист  Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.  „Докладът за членството..

публикувано на 25.02.25 в 10:50

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35