Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конституционната реформа дава времева рамка на това управление

Имаме много сериозна гражданска реакция по случая с нарязаното с макетен нож момиче и това е хубаво. Натискът върху институциите не трябва да намалява, а хората трябва да изискват от тях най-доброто, на което са способни. Очевидно, много сме далече от това, което се очаква от институции, защитаващи интересите на гражданите. 

Това коментира в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив политологът доц. Даниел СмиловТой подчерта, че случаят с пострадалото от насилник 18-годишно момиче повдига системния проблем за съдебната реформа. "Тук очакванията към парламента, особено за конституционна реформа са големи".

Тези очаквания сплотиха "не-коалицията", идеята за конституционната реформа дава времева рамка на това управление. Така се създава конституционно мнозинство, към което се присъединява и ДПС. Трябва да бъдем внимателни, защото и 2015 г. имаше конституционна реформа, която започна добре, но в хода й нещата се размиха, коментира политологът. 

"Има и още нещо. Освен институционалната промяна, свързана с Конституцията, много е важно как политическите партии ще използват институциите. Ако от парламентарната квота се пращат хора, които да са лоялни към партиите и да им осигуряват "чадър", ако тази практика се запази, резултатите няма да са добри. Важно е и как професионалните квоти ще реагират и ако техни представители продължат да работят като обслужващи на политическите сили, ще има трудности. Конституционната и институционалната реформи трябва да са съчетани и с промяна в практиките и манталитета на тези хора", смята Даниел Смилов.

По думите му, работата по бюджета демонстрира ясна политическа воля за присъединяване на страната към еврозоната, за разлика от служебните правителства. 

"Сегашният бюджет показва, че е възможно, без много финансово напрягане, да се внесе изпълним бюджет по изискванията на еврозоната. Второто е, че на практика България може да си позволи да преследва стратегически цели и да изпълнява широк кръг социални задачи. Така че работата по бюджета е по-скоро сериозен позитив и ще даде стабилност и хоризонт на управляващото мнозинство", коментира политологът.

Според него е позитив и позицията на страната по темата за Украйна, "няма двулична позиция - да изпращаме оръжия за Украйна, пък да говорим друго". Така се гледа по-сериозно на нас, защото няма политическо криволичене, смята Смилов. 

Наближаващите местни избори ще породят някакво политическо напрежение в управляващата коалиция. "Това не е коалиция, която да примирява различията между основните участници в нея. Те искат да запазят идентичността си и запазват разликите си. Предполагам, че в рамките на кампанията тези разлики ще излязат и ще създадат напрежение, но то няма да бъде фатално", смята политилогът.

Цялото интервю на Елена Крушкова с доц. Даниел Смилов е в прикачения файл. 

По публикацията работи: Иванка Петкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

След август ще има масови фалити в туристическия бранш

"Шокира ме високата цена на електроенергията след 16ч., която достигна между 1500 и 2000 лв мгвч. И то - без ДДС и пренос на енергия.  Това вече го изпитахме през август 2022 г., когато обаче имаше компенсации за бизнеса и той понесе поскъпването сравнително леко. Сега обаче в пиковите два месеца на туристическия сезон - юли и август, тази цена я..

публикувано на 25.07.24 в 11:49

Сушата и жегата са причината за пресъхването на яз. "Пясъчник"

Масовото измиране на риба в яз. "Пясъчник" и ниското ниво на водата коментира в предаването "Точно днес" директорът на Басейнова дирекция "Източнобеломорски район" Васил Узунов. "Пясъчник" пресъхва, умира риба. Има ли риск и за поливния сезон? По време на срещата при областния управител преди дни той уточни, че обемът на водата е 2,5 пъти..

публикувано на 25.07.24 в 10:20
Борис Попиванов

Политиците са се примирили, че отиват на нови избори

Летните кризи в политическия живот у нас - разговор с доц. Борис Попиванов , политолог и преподавател в Софийския университет, за невъзможните ходове, които циклят в спиралата кабинет-избори-партии. Доц. Попиванов смята, че няма сигнали за положителен сценарий за реализация на правителство с третия мандат. "Би трябвало след провала на втория мандат..

обновено на 24.07.24 в 10:24

Българите избират между Турция и Гърция за почивки в чужбина

Изборът на българите, които почиват в чужбина, традиционно е разпределен между Гърция и Турция.Това зая ви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Весела Гюрова, учредител на сдружението "Бъдеще за туризма", която работи в голяма пловдивска туристическа агенция. „Последните няколко години се наблюдава изключително засилен..

публикувано на 24.07.24 в 10:10

Средното образование се нуждае от цялостна реформа

Ниски резултати на учениците по български и математика, огромен дял на частните уроци, неудовлетворени родители и университетски преподаватели, сериозни разлики в образователното ниво на хората от различните региона на страната, лошо управление на политиките в образователната система. Това са само част от констатациите на одиторите на..

публикувано на 23.07.24 в 10:24